ترک منزل توسط زن و عواقب قانونی آن

به گزارش ورزش من و تو، ترک کردن منزل توسط زن اگر چه موجب محرومیت از دریافت نفقه می گردد و یا به مرد اجازه ازدواج مجدد می دهد؛ اما جرم تلقی نمی گردد و مرد نمی تواند زن را به دلیل ترک کردن منزل مجازات کند.

ترک منزل توسط زن و عواقب قانونی آن

جهت دریافت خدمات نحوه ساخت آلاچیق با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

زمانی که میان زن و مرد عقد ازدواج صورت می گیرد، حقوق و تکالیف مختلفی از جمله پرداخت نفقه زن و یا تمکین از شوهر را به عهده آنان قرار می دهد. گاهی بنا به دلایل مختلفی مانند اختلافات خانوادگی، یکی از زوج ها اقدام به ترک کردن خانه می نماید و به همین دلیل امکان ایفای وظایف زناشویی از بین خواهد رفت. در این نوشتار، ابعاد حقوقی عواقب ترک منزل توسط زن مورد آنالیز قرار گرفته است. در ادامه با ورزش من و تو همراه باشید.

عواقب ترک منزل توسط زن

یکی از تکالیف قانونی زن تمکین از همسر است و در مقابل، شوهر نیز موظف به پرداخت نفقه است. طبق قانون، یکی از مهم ترین موارد تمکین زن سکونت وی در محل اقامت همسر است که بر اساس آن ، اصولا زن باید در همان منزلی که شوهر تدارک دیده است سکونت کند. بنابراین در مواردی که زن بدون دلیل موجه، منزل مشترک را ترک کند و در محلی غیر از محل اقامت شوهر سکونت کند، این امر از نظر حقوقی برای وی پیامدهایی در پی خواهد داشت که در زیر شرح داده شده است.

1. اولین و مهم ترین پیامدی که ترک منزل از طرف زن ایجاد می نماید، آن است که به سبب ایجاد عدم تمکین از سوی زن، حق مطالبه نفقه توسط زن از بین می رود و مرد دیگر موظف به پرداخت نفقه نیست. البته ضروری است که مرد ترک منزل از سوی زن را در دادگاه خانواده به اثبات برساند.

2. اگر زوج بخواهد برای طلاق اقدام کند و عدم تمکین یا ترک منزل توسط زن به اثبات رسیده باشد، دیگر حکم به تقسیم اموال و دارایی های مرد صادر نخواهد شد.

3. در صورتیکه ترک منزل توسط زن که از موارد اساسی عدم تمکین محسوب می گردد در دادگاه به اثبات برسد، مرد می تواند در دادگاه دادخواست اجازه ازدواج مجدد ارائه کند. در این صورت، دادگاه ممکن است که اجازه ازدواج مجدد بدهد و با این حکم، مرد می تواند نسبت به ازدواج مجدد اقدام کند.

آیا ترک منزل جرم است؟

ترک کردن خانه توسط زن اگر چه موجب محرومیت از دریافت نفقه می گردد و یا به مرد اجازه ازدواج مجدد می دهد؛ اما جرم تلقی نمی گردد و مرد نمی تواند زن را به دلیل ترک کردن منزل مجازات کند.

استثنائات ترک منزل توسط زن

قانون در بعضی موارد برای ترک خانه توسط زن استثنائاتی در نظر گرفته است که در این موارد، خروج زن از منزل، نشوز (عدم تمکین) محسوب نمی گردد. این موارد عبارت اند از:

  • خروج از منزل جهت مداوا به تشخیص پزشک
  • خروج از منزل برای انجام امور شرعی و واجب مانند حج
  • سکونت در محل دیگر به دلیل ترس از ضرر و زیان اقتصادی، جسمی یا آبرویی
  • شوهر مبتلا به امراض مقاربتی است.

شایان ذکر است اگر هر کدام از دلایل فوق وجود داشته باشد، قانون به زن این اجازه را می دهد که مسکن جداگانه اختیار کند و تا زمانی که امکان بازگشت به منزل مهیا نشده و همچنان ترس از ضرر و زیان اقتصادی، جسمی یا آبرویی برای زن وجود داشته باشد، مرد موظف به پرداخت نفقه است.

محل سکونت زن طبق قانون

طبق قانون مدنی، تا زمانی که رسیدگی به اختلاف بین زن و مرد پایان نیافته، محل سکونت زن با توافق آن ها مشخص می گردد و در صورت عدم توافق، دادگاه با توجه به نظر بستگان و نزدیکان این زوج، منزل زن را مشخص خواهد نمود. در صورتی که نزدیکانی نداشته باشند، قاضی محل مورد اطمینانی را معین خواهد نمود.

مطلب پیشنهادی: برای آشنایی بیشتر با مقوله عدم تمکین مطلب عدم تمکین ؛ آیا برای آن مجازات معین شده است؟ را مطالعه کنید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 12 اسفند 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: manotosport.ir شناسه مطلب: 717

به "ترک منزل توسط زن و عواقب قانونی آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترک منزل توسط زن و عواقب قانونی آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید