بازی جالب محلی لرستان (کلورونکی)

به گزارش ورزش من و تو، بازی کلورونکی از جالب ترین بازی های محلی لرستان میباشد.

بازی جالب محلی لرستان (کلورونکی)

به گزارش، کلورونکی یکی از محبوبترین بازی های محلی است که تعداد بازیکنان آن بایستی حتما جفت باشند. مثلا دو دسته 6 نفری که جمعا 12 نفر شوند.

در گروه اول که هر نفر کلاهی بسر دارد (یا اگر کلاهی در دسترس نباشد با دستمال چهار گوشی که 4 گوشه اش را گره زده اند و بر سر می گذارند کلاهی درست می کنند) افراد بشکل دایره وار چهار دست و پا روی زمین می نشینند.

دسته 6 نفری ایستاده بنای حمله به دسته نشسته را می گذارد تا کلاه آن ها را بربایند و متقابلا دسته نشسته نیز به حالت دفاعی در آمده و سعی می کنند با زدن قو (Qowo به معنی قوزک پا) از خود دفاع کنند.

اگر یکی از 6 نفر دسته نشسته پیروز شد با پا به یکی از افراد ایستاده بزند، دسته ایستاده بازی را باخته و بایستی بجای گروه نشسته روی زمین قرار گیرند.

در صورتی که یکی از گروه ایستاده، پیروز به ربودن کلاه رقیب شود، با قدم های بلند دوان دوان از میدان بازی دور می شود تا کلاه را به دالگه (مکانی دورتر از بازی که افراد قبل از شروع بازی بین خود معین و معین می کنند. این مکان می تواند درخت، چوب یا سنگ بزرگی نزدیک زمین بازی باشد) بزند.

اگر شخص رباینده کلاه پیروز شود آن را به دالگه برساند، افراد گروه ایستاده بازی رابرده اند و دوباره گروه نشسته روی زمین باقی خواهند ماند. اگر فردی که کلاهش را ربوده اند پیروز شود کلاه خود را از رباینده پس بگیرد، دو گروه جای خود را با یکدیگر عوض می کنند.

منبع:تالاب

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 12 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: manotosport.ir شناسه مطلب: 832

به "بازی جالب محلی لرستان (کلورونکی)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازی جالب محلی لرستان (کلورونکی)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید