آپنه خواب در بچه ها؛ علت، علائم و راه های درمان

به گزارش ورزش من و تو، خبرنگاران | سرویس مادر و کودک - آیا فرزندتان خروپف می نماید؟ آیا از اختلالات خواب مانند مکث های تنفسی طولانی، تقلای زیاد و تنفس دهانی رنج می برد؟ این علائم به خصوص خروپف از نشانه های احتمالی آپنه خواب محسوب می شوند. آپنه یک اختلال خواب است که در میان بچه ها رواج دارد. تخمین زده شده است که تقریبا یک تا 4 درصد بچه ها 2 تا 8 سال به این اختلال مبتلا هستند. در این مطلب به آنالیز علائم، علل و درمان آپنه خواب در بچه ها می پردازیم.

آپنه خواب در بچه ها؛ علت، علائم و راه های درمان

در صورتی که مطالعه قسمت خاصی از این مطلب مد نظر شماست، با انتخاب عناوینی که در فهرست موضوعی زیر ارائه شده اند، به موضوع دلخواه خود برسید.

 • تعریف آپنه خواب
 • علائم و نشانه ها
 • علت آپنه خواب
 • درمان آپنه خواب

تعریف آپنه خواب در بچه ها

آپنه خواب به شرایطی گفته می شود که تنفس فرد در هنگام خواب قطع می شود. این اتفاق معمولا زمانی می افتد که مانعی جهت هوای فوقانی را مسدود می نماید و به آن آپنه انسدادی خواب (Obstructive Sleep Apnea) گفته می شود. این اختلال می تواند سطح اکسیژن بدن را کاهش دهد و خواب سالم و آرام را از کودک بگیرد. اگر آپنه خواب در بچه ها درمان نشود منجر به اختلالات یادگیری، رفتاری، و قلبی می شود.

علائم و نشانه های آپنه

زمانی که تنفس متوقف می شود، سطح اکسیژن در بدن کاهش و در مقابل کربن دی اکسید افزایش می یابد. این اتفاق معمولا مغز را تحریک می نماید و کودک از خواب بیدار می شود تا مجددا نفس بکشد. اغلب این فرایند بسیار سریع اتفاق می افتد و کودک دومرتبه به خواب می رود، بدون آنکه حتی بدانید که از خواب بیدار شده است. در افراد مبتلا به آپنه تنفسی این چرخه می تواند در طول شب بار ها و بار ها تکرار شود. بنابراین کسانی که به این اختلال دچار هستند نمی توانند به سطوح عمیق و آرام تر خواب دست پیدا نمایند.

علائم آپنه خواب عبارتند از:

 • خروپف، اغلب همراه با مکث، خراس یا تنفس بریده بریده
 • بی قراری بسیار در خواب و انتخاب شرایط های خواب غیرمعمول
 • تنفس سنگین هنگام خواب
 • شب ادراری
 • خواب آلودگی در طول روز یا مسائل رفتاری
 • راه رفتن در خواب یا ترس های شبانه

علاوه بر علائم فوق، از آنجا که برای این بچه ها داشتن خواب شبانه راحت سخت است. احتمال دچار عوارضی نظیر خستگی در طول روز، مشکل در تمرکز و بیش فعالی را نیز تجربه نمایند. در نتیجه آپنه خواب در بچه ها ممکن است عملکرد بچه ها در مدرسه مختل شود. معلمان و سایرین ممکن است فکر نمایند که کودک دچار اختلال بیش فعالی، عدم تمرکز یا مسائل یادگیری است، اما تنها باید آپنه خواب او درمان شود.

علت آپنه خواب

هنگام خواب عضلات بدن ما از جمله ماهیچه های پشت گلو که راه هوایی را باز نگه می دارد، شل می شوند. در افراد مبتلا به آپنه خواب این عضلات بیش از حد شل می گردند، به طوری که جهت هوا را مسدود می نمایند. این مشکل به خصوص در کسانی که لوزه یا آدنوئید های (بافت های ضد باکتری در پشت حفره بینی) عظیم دارند اتفاق می افتد.

عوامل دیگری که می توانند باعث آپنه خواب در بچه ها شوند عبارتند از:

 • سابقه خانوادگی آپنه خواب
 • اضافه وزن
 • بعضی شرایط پزشکی مانند سندروم داون یا فلج مغزی
 • مسائل دهان، فک یا گلو که راه هوایی را باریک می نماید
 • زبان عظیم که ممکن است به عقب برود و راه هوایی را در طول خواب مسدود کند

سامانه مشاوره آنلاین های اکسپرت

درمان آپنه خواب در بچه ها

در حالت خفیف آپنه خواب پزشک ممکن است خواب کودک را برای مدتی زیر نظر بگیرد تا علائم او را پیش از تصمیم گیری برای درمان آنالیز کند. سپس براساس علت به وجود آمدن آپنه روش درمانی مناسب را پیشنهاد دهد.

هنگامی که لوزه عظیم علت آپنه خواب باشد، پزشکان خانواده کودک را به یک پزشک گوش، حلق، بینی ارجاع می دهند. این متخصصان اغلب راه حل های زیر را توصیه می نمایند:

 • جراحی برداشتن لوزه
 • برداشتن آدنوئید های عظیم

این عمل جراحی معمولا درمان موثری برای اپنه خواب در بچه ها است. جراحی معمولا آپنه خواب را در 70 تا 90 درصد بچه ها با لوزه و آدنوئید های عظیم درمان می نماید.

در خصوص سایر علل آپنه خواب پزشک ممکن است استفاده از دستگاه CPAP را پیشنهاد کند. در این روش درمانی، فرد یک ماسک در طول خواب روی بینی یا دهان می گذارد و این دستگاه هوا را به راه های تنفسی کودک پمپاژ می نماید. در صورتی که وزن زیاد علت آپنه خواب باشد، بسیار مهم است که برای ایجاد تغییرات در رژیم غذایی، ورزش و سایر روش های کاهش وزن با یک پزشک مشورت کنید.

جمع بندی

اقدامات درمانی آپنه خواب را باید جدی گرفت، زیرا عدم درمان این اختلال می تواند مسائل دیگری را در بچه ها به وجود بیاورد. آن ها ممکن است در مدرسه دچار مشکل شوند و حتی در معرض خطرات تهدید نماینده ای مانند سکته مغزی یا بیماری قلبی قرار گیرند. در خصوص عوارض عدم درمان آپنه خواب توصیه می کنیم مطلب آپنه خواب مانع رشد مغز کودک شود را از دست ندهید. بنابراین درصورتی که خروپف، مکث در تنفس هنگام خواب، بیش فعالی یا خستگی روزانه را در کودک خود مشاهده می کنید، با یک پزشک در خصوص احتمال وجود آپنه خواب مشورت نمایید. در سرانجام از قلم نیاندازید که تجربیات و نظرات خود را در خصوص آپنه خواب بچه ها به وسیله بخش نظرات و پرسش ها با ما و سایر همراهان خبرنگاران به اشتراک بگذارید.

برگرفته از: kidshealth

منبع: setare.com
انتشار: 18 خرداد 1400 بروزرسانی: 18 خرداد 1400 گردآورنده: manotosport.ir شناسه مطلب: 1595

به "آپنه خواب در بچه ها؛ علت، علائم و راه های درمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آپنه خواب در بچه ها؛ علت، علائم و راه های درمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید