هفت قانون طلایی برای خوردن

به گزارش ورزش من و تو، امروزه بیشتر مردم از اختلالات تغذیه ای و گوارشی رنج می برند . یکی از مشغله های ذهنی اغلب افراد انتخاب غذای سالم و مغذی می باشد. شیوع عادت های غذایی ناسالم و گرایش به خوراک های نه چندان مغذی اما پر کالری باعث افزایش تعداد مبتلایان به انواع بیماری های مزمن و خطرناک مثل چاقی، دیابت و بیماری های قلبی شده است. در حالیکه در بین متخصصان تغذیه این عبارات بسیار محبوب و مورد تاکید می باشد.

هفت قانون طلایی برای خوردن

هفت قانون طلایی برای خوردن

امروزه بیشتر مردم از اختلالات تغذیه ای و گوارشی رنج می برند . یکی از مشغله های ذهنی اغلب افراد انتخاب غذای سالم و مغذی می باشد. شیوع عادت های غذایی ناسالم و گرایش به خوراک های نه چندان مغذی اما پر کالری باعث افزایش تعداد مبتلایان به انواع بیماری های مزمن و خطرناک مثل چاقی، دیابت و بیماری های قلبی شده است. در حالیکه در بین متخصصان تغذیه این عبارات بسیار محبوب و مورد تاکید می باشد.

غذا بخورید اما پرخوری ممنوع ، با میوه ها و سبزیجات دوست باشید جمله اول غذا بخورید ساده اما بسیار مهم است. منظور از غذا ، غذاهای واقعی مثل میوه جات و سبزیجات، غلات و حبوبات، ماهی و گوشت می باشد نه شبه غذاهایی که امروزه بسیار رایج شده و خالی از مواد مغذی اما پر ضرر است. اما هفت قانون خوردن

1- از خوردن غذاهایی که مادر بزرگتان به اسم غذا نمی شناسد اجتناب کنید! حتما تعجب می کنید که این چنین قانونی وجود دارد. اما باید بپذیرید که عادت های غذایی مادر بزرگ شما و تشخیص وی در خصوص کیفیت غذا بهتر از شما است. شاید توجه نموده اید که اغلب غذاهاو خوراک هایی را می خورید که حتی قادر به تلفظ ترکیبات موجود در آن نیستید و این به راستی ضرر بزرگی است.

2- از خوردن غذاهایی که از بیش از 5 ترکیب تشکیل شده و یا ترکیبات آن را نمی شناسید اجتناب کنید.

3-خرید غذا از سوپر مارکت و سایر مراکز فروش فست فود ممنوع! مسلما این نوع غذاهای آماده ، تازه نیستند و همچنین ترکیبات آن هم معین نمی باشد. بهتر است برای تهیه غذا از مواد تازه و سالم و با صرف وقت مناسب بهره ببرید.

4- از خوردن غذاهایی که خاتمه فاسد و خراب نمی شوند اجتناب کنید. البته در این زمینه استثنایی وجود دارد و آن عسل است. اما به اسم یک قانون ، غذاهایی که هرگز فاسد نمی شوند فاسد نیستند.

5-فقط آنچه می خورید مهم نیست بلکه چگونگی صرف غذ ا هم مهم است. همواره سعی کنید سفره غذا را در حالی که هنوز کمی گرسنه هستید ترک کنید. بسیاری از فرهنگ ها و مذاهب از جمله دین مبین اسلام تاکید دارد که خوردن غذا قبل از سیری کامل دست بکشید.

6-خانواده های سنتی عادت به خوردن غذا سرسفره و دور هم داشتند واین براستی عادت زیبا و سالمی بود . در حالیکه امروزه اغلب در حین تماشای تلویزیون غذا صرف می گردد.

7- از خوردن غذا داخل ماشین اجتناب کنید.

نظر شما راجع به این قوانین چیست؟ در واقع آنچه در قالب این هفت قانون به آن اشاره شد چیزی است که اغلب متخصصان تغذیه و سلامت در تجویزهای مختلف به آن اشاره می نمایند. باید بدانیم که برخی از تغییرات رایج در سبک زندگی امروزی علت اصلی و مخفی چاقی و اضافه وزن اپیدمیک و بسیاری از ناراحتی های دیگر است. توصیه به صرف غذا در کنار یکدیگر و سر سفره و نه در حین تماشای تلویزیون سنتی بود که امروزه دچار تغییر ناخودآگاه شده است. در روزگار مادر بزرگ بشقاب های غذا بزرگ و لبزیر نبود .

سایر نکاتی که در خصوص غذا متداول است عبارتنداز:

-غذا وسیله ای برای تحویل مواد مغذی به بدن می باشد. آنچه در خصوص یک غذای خاص مثلا بروکلی حائز اهمیت است فیبر و مواد آنتی اکسیدانی می باشد که در آن جای دارد . بنابر این به نوع ترکیبات و مواد مغذی موجود در غذا توجه کنید و نه به ظاهر آن.

-احتیاج به متخصص برای گرفتن دستور غذا می باشد. مواد مغذی نامرئی و مبهم است. چیزی شبیه مذهب! بنابر این شما احتیاج به متخصص و رهبری برای تشخیص برترین نوع غذا و متناسب با احتیاج بدن هستید.

-مهم ترین هدف از خوردن حفظ سلامت جسم و روح است. البته باید گفت که تمام علت خوردن این نیست. لذت، ارتباط اجتماعی، همسانی و یا آیین و تشریفات هم از دیگر دلایل خوردن می باشد.

-غذاهای شیطانی و فرشته خو وجود دارد! همان گونه که از شیطان باید گریزان بود ، غذاهای شیطانی هم مستحق فرار هستند. این غذاها عبارتند از چربی های ترانس و اشباع شده و غذاهای فرشته خو و مفید همان میوه ها و سبزیجات گوناگون است.

منبع:http://mo0j.persianblog.ir/post/424/

ارسال به وسیله کاربر محترم سایت :setare-shab

منبع: راسخون
انتشار: 3 آبان 1400 بروزرسانی: 3 آبان 1400 گردآورنده: manotosport.ir شناسه مطلب: 1789

به "هفت قانون طلایی برای خوردن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هفت قانون طلایی برای خوردن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید