هرگز این قسمت کله پاچه را نخورید!

به گزارش ورزش من و تو، کله پاچه نه تنها از غذاهای سنتی کشورمان ایران بلکه یکی از غذاهای مورد استقبال در خاورمیانه و قفقاز جنوبی است و تقریبا روش طبخ آن در کشورهای مختلف مشابه است.

هرگز این قسمت کله پاچه را نخورید!

کله پاچه به میزان بالایی کلسترول دارد. کلسترول یکی از چربی هایی است که در رگ های خونی رسوب می نماید و موجب گرفتگی آن می گردد و می تواند در درازمدت موجب سکته مغزی و قلبی گردد. مجله اینترنتی دلتا در این مطلب به آنالیز فواید و مضرات کله پاچه می پردازد. بعلاوه برترین و بدترین قسمت کله پاچه برای مصرف را بیان می کنیم.

چربی اشباع پنهان از مضرات کله پاچه

در یک عصر سرد، خوردن یک کاسه سیراب شیردان یا تلیت آب کله پاچه البته به همراه تکه های خردشده مغز و بعد از آن صرف یک پرس پاچه، بناگوش، چشم و زبان خالی ازلطف نیست؛ غذایی سیرنماینده و پرانرژی که خوردن آن در فضای مطبوع و اشتها برانگیز کله پزی آن هم در ساعات اولیه صبح یا به هنگام عصر دلچسب تر است. از دید بیشتر افراد سیرابی و شیردان چربی ندارد. اگر هم بخواهند این چربی را به اجزای کله پاچه نسبت دهند، فقط مغز آن پرچرب است؛ پس می توان مغز را حذف و مابقی این فرآورده ها را با خیالی راحت نوش جان کرد!

واقعیت این است که چربی موجود در فرآورده های جانبی دام همانند پیه گوشت و دنبه حیوان معین و نمایان نیست. این فرآورده ها حاوی چربی اشباع پنهان هستند که با ورود به بدن موجب افزایش سریع تر گلیسیرید و کلسترول خون و در اغلب موارد باعث بروز پاسخ های التهابی در بدن می شوند و بخصوص در بیماران مبتلا به دردهای مفصلی و آرتریت روماتوئید شرایط بیماری را دردناک تر می نمایند.

از طرفی به دلیل میزان بالای پورین اسید آمینه هایی که به بالا رفتن اسید اوریک خون منجر می گردد باعث افزایش اسید اوریک شده و برای مبتلایان به نقرس و نارسایی کلیوی منع مصرف دارد. حال این سوال مطرح است که زیان آورترین اجزای کله پاچه و سیراب شیردان کدام قسمت است؟

پاچه برترین، مغز و چشم بدترین

ویژگی شاخص کله پاچه، پروتئین باکیفیت و ضرر حتمی آن بالا بردن کلسترول خون است که می تواند در رگ های خونی رسوب و با انسداد عروق ظریف، خون رسانی در قلب، مغز و ریه را مختل و باعث ایجاد سکته قلبی و مغزی گردد. بنا به گفته متخصصان علوم غذایی، مصرف یک یا دوبار این غذا در هفته خطرناک ولی یک یا دو وعده آن در ماه اشکالی ندارد. البته کارشناسان میزان مصرف پاچه را به دلیل میزان پایین چربی محدود ننموده اند ولی مغز، چشم و بناگوش را به ترتیب پرچرب ترین اجزای کله پاچه برشمرده اند.

فواید و مضرات کله پاچه و سیراب شیردان

بد نیست بدانید میزان کلسترول موجود در مغز گاو و گوسفند به میزان هشت زرده تخم مرغ است و در یک وعده مغز گاو به وزن 120 گرم بیش از 2000 میلی گرم کلسترول وجود دارد که بسیار بیشتر از میزان توصیه شده یعنی 300 میلی گرم در روز است. دلیل لذیذ بودن چشم و بناگوش هم وجود همین چربی ها است. به همین خاطر مصرف چشم توصیه نشده است و تاکید برآن است که در صورت استفاده از بناگوش فقط گوشت لخم آن مصرف گردد.

بعلاوه کارشناسان ارزش تغذیه ای زبان و گوشت صورت حیوان را همانند گوشت قرمز می دانند و مزیت اصلی آن را ویتامین های گروه B بویژه B12 عنوان نموده اند. این را هم بدانید که زبان گوسفند در مقایسه با زبان گوساله کالری بیشتری دارد و پرچرب تر است ضمناً توصیه می گردد از خوردن خرخره که متصل به انتهای زبان است، اجتناب کنید.

چربی سیراب شیردان از گوشت گوسفند کمتر است

سیرابی و شیردان و هزارلا از اجزای معده چهار قسمتی نشخوارنمایندگان است و بنا به گفته متخصصان تغذیه، مصرف سه تا چهار بار آن در ماه به همراه نان یا برنج در وعده ناهار یا عصرانه محدودیتی ندارد. ارزش تغذیه ای آن از نظر چربی و ریزمغذی ها میزانی با گوشت تفاوت دارد. پروتئین آن تقریبا مشابه گوشت قرمز و مرغ است، ولی در مقایسه با گوشت گاو و گوسفند کالری و چربی کمتری دارد و تا حدودی مشابه انواع گوشت کم چرب در نظر گرفته می گردد. کلسترول آن در هر صد گرم حدود 97 میلی گرم است که شبیه گوشت گاو است. میزان آهن آن با گوشت برابره، ولی درصد روی آن پایین است. در این غذا از جگر سفید نیز استفاده می گردد که از نظر ترکیب و ارزش غذایی با جگر سیاه تفاوت دارد. پروتئین جگر سفید کمتر از جگر سیاه و گوشت آن بسیار مرغوب است. میزان چربی آن مشابه یا کمتر از جگر سیاه ولی میزان کلسترول آن بسیار بالا و بیشتر از گوشت کم چرب است. آهن و ویتامین A آن هم چند برابر از جگر سیاه کمتر است.

پیشنهاد مطالعه: مطلب درمان خانگی خروپف با 8 خوراکی خوشمزه را بخوانید.منبع: پیام دلتا
انتشار: 25 بهمن 1401 بروزرسانی: 25 بهمن 1401 گردآورنده: manotosport.ir شناسه مطلب: 2161

به "هرگز این قسمت کله پاچه را نخورید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هرگز این قسمت کله پاچه را نخورید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید