مرجع قیمت گذاری خودرو تغییر کرد

به گزارش ورزش من و تو، به گزارش خبرنگاران، آن طور که دبیر انجمن خودروسازان مطرح کرد، قرار است در جلسه امروز کمیته خودرو، موضوع قیمت گذاری مورد آنالیز قرار بگیرد. به گفته وی، در این کمیته علاوه بر انجمن خودروسازان و مسوولان وزارت صنعت،معدن و تجارت و سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، نمایندگانی از سازمان بازرسی کل کشور و بعضی دیگر از نهادها حضور خواهند داشت.

مرجع قیمت گذاری خودرو تغییر کرد

اظهارات دبیر انجمن خودروسازان در شرایطی است که قرار بود در جلسه هفته گذشته ستاد تنظیم بازار، تکلیف دستورالعمل قیمت گذاری خودرو مشخص گردد، با این حال اخبار ضد و نقیض و روایات مختلفی در خصوص این جلسه منتشر شد. ابتدا عنوان شد اعضای جلسه بر سر دستورالعمل قیمت گذاری به نتیجه نرسیده و قرار است در جلسات بعدی، این موضوع دوباره آنالیز گردد.

روایتی دیگر که از سوی عباس قبادی معاون وزیر صنعت معدن و تجارت مطرح شد، بر عدم طرح موضوع قیمت گذاری خودرو در جلسه هفته گذشته ستاد تنظیم بازار تاکید داشت. در واقع گویا اصلا بحثی در خصوص قیمت خودرو مطرح نشده که اختلاف نظری درباره آن وجود داشته باشد. معاون وزیر صمت این را هم گفت که برای مشخص دستورالعمل قیمت گذاری خودرو، ابتدا باید تقاضا از سوی خودروسازان مطرح گردد.

اما در حالی که انتظار می رفت با توجه به گذشت یک ماه از سال، ستاد تنظیم بازار طی این هفته به آنالیز دستورالعمل قیمت گذاری خودرو بپردازد، گویا این وظیفه به کمیته خودرو محول شده است. مشخص قیمت در کمیته خودرو پیش تر نیز (به ویژه در دهه 70) رواج داشته و گویا در آن مقطع، قیمت خودروها متناسب با نرخ های حاشیه بازار در نظر گرفته می شدند.

کمیته خودرو اما بعدها جای خود را به نهادهای دیگری داد و قیمت خودرو دست به دست چرخید و تا به امروز نیز تصمیم پایداری در خصوص آن گرفته نشده است. در این سال ها، گاهی سازمان حمایت مصرف نمایندگان و تولیدنمایندگان و در مقطعی حدودا 6 ساله نیز شورای رقابت عهده دار قیمت گذاری خودرو بود.

در سال 97 نیز با کنار گذاشته شدن شورای رقابت، ستاد تنظیم بازار و سازمان حمایت مصرف نمایندگان و تولیدنمایندگان به عنوان مراجع جدید قیمت گذاری خودرو اعلام شدند. کمی بعد نیز اعلام شد خودروسازان می توانند قیمت محصولات خود را در حاشیه بازار مشخص نمایند، با این حال این مصوبه وزارت صمت، دوام چندانی پیدا نکرد و سیاست قیمت گذاری دستوری به اجرا درآمد.

قیمت گذاری دستوری البته پیش تر نیز در قالب شورای رقابت و سازمان حمایت و دیگر نهادها به اجرا درآمده و همیشه نیز از سوی خودروسازان و کارشناسان مورد انتقاد قرار گرفته بود. حالا اما ظاهرا قرار است کمیته خودرو عهده دار مشخص دستورالعمل قیمت گذاری خودرو گردد.

از آنجا که نمایندگانی از خودروسازان نیز در کمیته موردنظر حضور دارند، این امکان هست که قیمت گذاری خودرو کمی باب میل خودروسازان باشد. این البته در حالی است که بعضی فعالان صنعت خودرو معتقدند کمیته خودرو نیز در مشخص سیاستی پایدار و مناسب برای قیمت گذاری، ره به جایی نخواهد برد.

منبع: دنیای اقتصاد

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 1 تیر 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: manotosport.ir شناسه مطلب: 944

به "مرجع قیمت گذاری خودرو تغییر کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرجع قیمت گذاری خودرو تغییر کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید