فواید رابطه خوب باهمسایه ها!

به گزارش ورزش من و تو، تقویت رابطه با همسایه ها همواره کار آسانی نیست، برخی ها میگویند بدون این رابطه هم زندگی می چرخد.

فواید رابطه خوب باهمسایه ها!

به گزارش ، همسایه کلمه ای است که برای خیلی ها غریبه شده، ولی هنوز هستند همسایه هایی که بیش تر از خویشاوندان، هم دیگر را دوست دارند و به هم یاری می نمایند.

حقیقت این است که همسایگی و حق همسایه، رفته رفته در حال کمرنگ شدن است. به خصوص در آپارتمان ها، هستند همسایگان دیوار به دیواری که حتی اسم یکدیگر را نمی دانند، چه رسد به اینکه یار و غم خوار هم باشند؟ اما این نامهربانی ها، فراگیر نیست و در بسیاری از محلات و هم در روستاها، همسایه ها، هم چنان ارج و قرب دارند و مونس هم دیگر در روز های ناراحتی و خوشحالی هستند.

شما چطور؟ رابطه شما با همسایگانتان چطور است؟ آیا صمیمی و بامحبت هستید یا سرد و نا آشنا؟

تقویت رابطه با همسایه ها همواره کار آسانی نیست. بعضی ها میگویند بدون این رابطه هم زندگی می چرخد، چه نیازی است به اضافه کردن دردسر و گرفتاری. بعضی، ولی نگران از کنترل خارج شدن میزان این ارتباطات هستند؛ اینکه همسایه بخواهد تقاضا های متعددی از آن ها داشته باشد. با این حال، شاید شناخت با فوایدی که از تقویت این ارتباطات میتواند نصیب ما گردد بتواند به ما یاری کند تا انگیزه بیشتری بیابیم و سعی مان را برای باز کردن باب شناخت و دوستی با همسایه ها افزایش دهیم.

امکان اجرایی کردن ایده هایی بزرگتر

هنگامی که همسایه ها هم دیگر را بشناسند و یک ماهیت مشترک بین آن ها ایجاد گردد، اجرایی کردن بعضی ایده ها از طریق آن ها اسان تر میگردد. مثلا این روز ها تعداد افرادی که دوست دارند بعضی ایده ها را برای یاری به حفظ محیط زیست اجرایی نمایند، رو به افزایش است؛ از جداسازی بهتر آشغال ها تا کاشت سبزی در باغچه یا حتی نصب پنل خورشیدی برای فراوری برق. موفقیت این ایده ها در زمانیکه همسایه ها با هم دیگر در اجرای آن همکاری داشته باشند، هم زندگی آن ها را به صرفه تر میکند و هم تداوم آن را میتواند تضمین کند.

بعضی فواید رابطه با همسایه ها

ادعای داشتن حس امنیت و ارامش بیش تر، هنگامی که همسایه هایمان را می شناسیم، ادعای گزافی نیست. تجربه پلیس نشان میدهد، در ساختمان هایی که همسایه ها هم دیگر را می شناسند، احتمال سرقت از منازل میتواند کاهش پیدا کند. جدای از صحبت سرقت، احتمال اسیب دیدن ماشین در پارکینگ و وسیله های شخصی در فضای مشترک ساختمان هم در چنین شرایطی کم تر است.

پرداخت آسان تر هزینه های مشترک

مسائل مربوط به ساختمان و دردسر های شارژ، مشکل مشترک بیشتر افرادی است که تجربه زندگی در آپارتمان را دارند. تجربه نشان میدهد زمانیکه همسایه ها هم دیگر را از نزدیک می شناسند، مسائل در این زمینه کم ترو پرداخت ها منظم میگردد و، اما هنگامی که یک واحد در پرداخت هزینه مشکل دارد، همسایه ها با وی بهتر کنار می آیند و با تنشی کم تر مسئله را حل و فصل مینمایند.

فرصتی ویژه برای بچه دار ها

درصورتی که والد هستید و بچه کودک در منزل دارید، داشتن همسایه ای که وی هم کودک دارد، میتواند فضایی مطلوب برای شما به وجود آورد. تنظیم ساعت بازی در فضای مشترک، دعوت از بچه های همسایه یا هماهنگ شدن با آن ها برای فرستادن بچه های خود به منزل آن ها از فواید این موضوع است. صرفا خیال کنید که چند ساعت پیش از رسیدن مهمان این قابلیت را داشته باشید که فرزندتان را برای دو ساعت به منزل همسایه بفرستید تا بتوانید روی کار های خود متمرکز شوید و، اما از نظم منزل هم خیال تان راحت باشد!

یاری حال در زمان اورژانس

از قدیم گفته اند حادثه خبر نمی کند. زمانی هم که حادثه ای اتفاق می افتد، سرعت در یاری رسانی حرف نخست را میزند. چه همسایه شما با مسئله ای ناگهانی روبرو شده باشد و چه خود شما، شناخت وی و توان یاری دادن و یاری دریافت کردن به ارامش شما یاری زیادی خواهد نمود. در خصوص حادثه ها هم از شکستگی دست و سر بگیرید تا حریق و ترکیدگی لوله آب و از ایست قلبی تا خرابی ماشین بطور اتفاقی.

حمایت اجتماعی و روانی

به واسطه نوع اشتغال و تحصیل و... احتمال اینکه مجبور شویم جایی دور از خانواده ساکن شویم، بیش تر شده است. در این وضعیت هر چند رابطه ما از راه دور با آن ها که دوست شان داریم ادامه پیدا میکند، ولی داشتن رابطه رودررو و نزدیک با افرادی که بتوانیم با آن ها حس صمیمیت کنیم، تأثیر مثبتی در سلامت روان ما خواهد داشت. درست است که دوست پیدا کردن از بین همسایه ها اسان نیست، ولی سعی برای برقراری روابطی محبت آمیز تر به نتیجه خوب آن می ارزد.

منبع: بیتوته

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 21 مرداد 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: manotosport.ir شناسه مطلب: 246

به "فواید رابطه خوب باهمسایه ها!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فواید رابطه خوب باهمسایه ها!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید