ساختمان سازان جور خودروسازان را بکشند!

به گزارش ورزش من و تو، عضو هیئت رییسه کارگروه صنایع اسقاط با بیان اینکه خودروسازان به وظیفه قانونی خود مبنی بر اینکه 30 درصد از تولیدشان را جایگزین خودروهای فرسوده نمایند، عمل نمی نمایند، پیشنهاد کرد که ساختمان سازها در شهرهای بزرگ به ازای پارکینگی که برای هر واحد آپارتمان می سازند، یک گواهی اسقاط خریداری نمایند.

ساختمان سازان جور خودروسازان را بکشند!

سید ابراهیم مناجاتی در گفت وگو با ورزش من و تو، با ابراز تاسف نسبت به فراموش شدن موضوع اسقاط، گفت: در گذشته روال به این صورت بود که خودروهای فرسوده ابتدا از بازار جمع و اسقاط می شدند، سپس گواهی اسقاط آن ها برای خودروهای وارداتی صادر می شد. این در حالی است که از حدود دو سال پیش واردات خودرو ممنوع شده است.

وی اضافه کرد: در دو سال گذشته مراکز اسقاط هر خودروی فرسوده را به قیمت میانگین چهار میلیون تومان خریدند و اسقاط کردند، اما به دلیل نبود تقاضا در این بازار، قیمت گواهی اسقاط به زیر یک میلیون تومان رسیده است. این در حالی است که قیمت گواهی اسقاط خودرو چهار سال پیش حدود چهار میلیون تومان بوده است.

به گفته این عضو هیئت رییسه کارگروه صنایع اسقاط، در حال حاضر 80 هزار گواهی اسقاط خودرو فراوری شده است که تقاضا برای آن ها بسیار کم است و به همین دلیل واردنمایندگان خودرو می گویند که گواهی اسقاط را بیش از یک میلیون تومان نمی خرند.

مناجاتی با بیان اینکه خودروسازان به وظیفه قانونی خود مبنی بر اینکه 30 درصد از فراوریشان را جایگزین خودروهای فرسوده نمایند عمل نمی نمایند، اظهار کرد: هر خودروی فرسوده در سال به اندازه پنج میلیون تومان سوخت بیشتری مصرف می نماید که این مسئله موجب آلودگی بیشتر هوا می گردد. همچنین اختلاف هزینه لوازم یدکی و تلفات تصادفات بین خودروهای فرسوده و خودروهای معمولی از جمله مواردی است که نشان دهنده لزوم اسقاط خودروهای فرسوده است.

عضو هیئت مدیره اتحادیه صنایع بازیافت ایران در ادامه پیشنهاد کرد که در راستای سامان دهی به صنایع اسقاط، ساختمان سازها در شهرهای بزرگ به ازای پارکینگی که برای هر واحد آپارتمان می سازند، یک گواهی اسقاط خریداری نمایند.

پیشنهاد دیگر مناجاتی این است که گواهی اسقاط خودرو به صورتی باشد که در بانک ها و اداره مالیات به صورت پول محاسبه گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 مهر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: manotosport.ir شناسه مطلب: 337

به "ساختمان سازان جور خودروسازان را بکشند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساختمان سازان جور خودروسازان را بکشند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید