رافی داوتیان: سومین سمپوزیوم مفاخر ایران صرفا متکی بر رزومه هنرمندان نیست

به گزارش ورزش من و تو، تهران (پانا) - عضو شورای سیاستگذاری سومین سمپوزیوم مفاخر ایران ویژه دانشمندان در این دوره از الزام هنرمندان به ساخت یک ماکت برای حضور در این سمپوزیوم خبر داد و گفت: تفاوت عمده در این دوره، مربوط به نحوه اجرای کارهاست زیرا در این دوره از شرکت کنندگان خواسته شد که یک ماکت نمایشی را قبل از تولید اثر به اجرا درآورند تا انتخاب هنرمندان صرفا متکی بر رزومه اشخاص نباشد.

رافی داوتیان: سومین سمپوزیوم مفاخر ایران صرفا متکی بر رزومه هنرمندان نیست

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، رافی داوتیان، هنرمند مجسمه ساز و عضو شورای سیاستگزاری سومین سمپوزیوم مجسمه سازی مفاخر ایران درباره نحوه برگزاری این دوره گفت: در این دوره از سمپوزیوم جلسات فشرده تر و دارای تعدد بیشتری بود. همچنین شخصیت های انتخابی نیز بیشتر از بین افراد معاصر عرصه علمی و فرهنگی در نظر گرفته شد.

او اضافه کرد: در بخش نصب آثار نیز طی این دوره، تمهیدات بیشتری اندیشیده شد بنابراین مکان نصب کاملا مورد بررسی قرار گرفت و هنرمندان با آشنایی کامل نسبت به نقطه نصب و با توجه به اینکه آثار نقطه مخصوصی را در سطح شهر به خود اختصاص می دهند، کار را آغاز کرده اند، بنابراین آثار به نحوی نگاه فضا محور نیز دارند.

عضو شورای سیاستگزاری سومین سمپوزیوم مجسمه سازی مفاخر ایران شرح داد: در طول این دوره هنرمندان به اندازه کافی از زنجیره نصب و اجرای کار مطلع هستند زیرا محل و مکان نصب که در فرهنگستان علوم ایران است، از قبل توسط سازمان زیباسازی مورد بررسی قرار گرفته و نسبت به دوره های قبل، برنامه ریزی منسجم تری را شاهد هستیم.

هنرمندان بسکمک پس از انتشار فراخوان این دوره از سمپوزیوم در آن شرکت کردند که یکی از نقاط تمایز این دوره به شمار می رود بنابراین داوران امکان انتخاب آثار از بین شرکت کنندگان بیشتری را داشتند. داووتیان با بیان این مطلب ادامه داد: ما در ماکت های ارائه شده، آثار و نحوه برخورد هنرمند با اثر را طی یک ماه و نیم مورد بررسی و کنکاش قرار دادیم به همین خاطر جلسات بسکمک به صورت فشرده و مجازی برگزار شد تا بتوانیم کارها را به شکل دقیق تری مورد بررسی قرار دهیم.

عضو شورای سیاستگذاری سومین سمپوزیوم مجسمه سازی مفاخر ایران درباره حضور نماینده فرهنگستان علوم در جلسه انتخاب آثار، گفت: حضور نماینده فرهنگستان در جلسه انتخاب ماکت ها یک گزینه بسیار مثبت بود زیرا علاوه بر شناختی که ایشان از شخصیت دانشمندان داشتند، کمک بزرگی به ما در انتخاب آثار کرد.

داوتیان درباره برگزاری آنلاین جلسات داوری و اجرای کارها، اظهار داشت: در این دوره به دلیل مشکلاتی که کرونا ایجاد کرده است، قرار شد که کارها به صورت مجازی ارائه شود و هر هنرمند در آتلیه خود، اثر را به تنهایی اجرا کند. یکی از نکات مثبت این نوع از اجرای سمپوزیوم عدم خروج این رویداد هنری از چارچوب های قوانین بهداشتی است اما بدیهی است که مشکلاتی نظیر عدم حضور مردم در کنار هنرمندان و ایجاد نشدن فضای تعاملی بین هنرمندان و اساتید را به دنبال دارد که هم از نظر معنایی و هم فرمی تفاوت هایی را در این دوره به دنبال خواهد داشت.

او با اشاره به حواشی پیش آمده در دوره گذشته این رویداد، اظهار داشت: حواشی از جمله مباحثی است که همیشه وجود داشته و دارد. در واقع این نوع از حواشی همیشه می تواند برنامه ریزی های مدون شده را تحت تاثیر قرار دهد اما از سویی همین حواشی می توانند سازنده یا مخرب باشند بنابراین تیم سیاستگزاری همیشه به این مباحث توجه خواهند داشت زیرا تمام تلاش ما بر این است که سمپوزیوم به سمت رشد سوق داده شود.

او در انتها خاطر نشان کرد: ما باید روح سمپوزیوم را زنده نگاه داریم َو امیدوارم به این نکته در بین اقشار مختلف جامعه و فرهنگ عمومی توجه بیشتری شود تا کارها به شکل منصفانه تری نقد و بررسی شوند. نگاه من این است که ما سعی کنیم، این قالب زیبا را از دست ندهیم و نتیجه را به گونه ای شکل دهیم که بتوانیم همیشه روح تجربه را زنده نگاه داریم و صرفا مسائلی نظیر شباهت و واقع گرایی را ملاک اصلی قرار ندهیم.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 9 دی 1399 بروزرسانی: 9 دی 1399 گردآورنده: manotosport.ir شناسه مطلب: 1302

به "رافی داوتیان: سومین سمپوزیوم مفاخر ایران صرفا متکی بر رزومه هنرمندان نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رافی داوتیان: سومین سمپوزیوم مفاخر ایران صرفا متکی بر رزومه هنرمندان نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید