رابطه بین افسردگی و اعتیاد چیست؟

به گزارش ورزش من و تو، یک درمانگر اعتیاد با بیان اینکه میان سوء مصرف موادمخدر و افسردگی هم ابتلایی بالایی است، گفت: اعتیاد و افسردگی از شایع ترین بیماری ها در جامعه هستند.

رابطه بین افسردگی و اعتیاد چیست؟

کمال پرهون درمانگر اعتیاد در مصاحبه با خبرنگار ، در خصوص ارتباط بین افسردگی و اعتیاد اظهار کرد: سوء مصرف موادمخدر به عنوان یک معضل جدی اجتماعی با کاهش کیفیت زندگی، افزایش نرخ مرگ و میر، کاهش ارزش های اجتماعی و اخلاقی و افزایش رفتار های مجرمانه یکی از مهمترین موضوعات مرتبط با سلامت است.

وی اضافه کرد: بین سوء مصرف مواد و افسردگی هم ابتلایی بالایی است، اعتیاد و افسردگی از شایع ترین بیماری هایی هسـتند کـه در بررسی های جوامع و مطالعات بالینی یافت می شوند.

این درمانگر اعتیاد گفت: از یک سو افسردگی می تواند زمینه ساز مصرف موادمخدر به عنوان نوعی خود درمانی باشد و از سوی دیگر مصرف مواد به نوبه خود می تواند موجب تداوم افسردگی و این دور باطل به مسائل بیشتری برای این افراد منجر شود.

پرهون شرح داد: افسردگی به حالت ناراحتی فراگیر و نوعی احساس اندوه، غم و دلتنگی گفته می شود و نشانه های افسردگی به اندازه ای همگانی است.

وی ادامه داد: زمانی که افراد با برانگیزنده های خاص شامل حالت های هیجانی درونی (افسردگی، خستگی، خشم) حالت های جسمانی (علایم ترک، درد) یا موقعیت های بیرونی (مکان های یاموقعیت های مرتبط با مصرف) روبرو می شوند، بیشتر احتمال دارد که به مصرف موادمخدر گرایش پیدا کنند.

این درمانگر اعتیاد اضافه کرد: افراد افسرده نگرش منفی نسبت به خود، اطرافیان و آینده دارند و در نتیجه تجارب اولیه نامناسب باور های محوری منفی درباره خود کسب می کنند، از این رو ممکن است مصرف موادمخدر به عنوان یک راهبرد جبرانی در تلاش برای یافتن تسکین در موقعیتی که ناامید کننده به نظر می رسد، انتخاب شود.

این درمانگر اعتیاد خاطرنشان کرد: یک ویژگی مشترک بین افرادی که سوء مصرف موادمخدر دارند این است که اغلب دلیل مصرف خود را به عوامل بیرونی که احساس می کنند کنترلی بر آن ها ندارند، نسبت می دهند. از این رو افسردگی با ایجاد علایمی چـون درماندگی و نگرش منفی می تواند مانعی برای مقابله با ترک اعتیاد و بهره گیری از منابع مقابله ای موجود محسوب شود.

پرهون گفت: درمان اختلال های خلقی همراه با اعتیاد ممکن است شروع و عود مجدد این بیماری را کاهش دهد. حال افراد افسرده اغلب خود را افرادی ضعیف یا شکست خورده می دانند و این مساله باعث تداوم چرخه معیوب و تشدید مسائل این افراد و خانواده های آن ها خواهد شد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 14 مرداد 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: manotosport.ir شناسه مطلب: 234

به "رابطه بین افسردگی و اعتیاد چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رابطه بین افسردگی و اعتیاد چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید