دهکده سارال؛ طبیعتی بهشتی و رویایی در کردستان

به گزارش ورزش من و تو، طبیعت بکر و فرهنگ تاریخی غنی یکی از عوامل مهم برای انتخاب یک مکان برای بازدید است. حال اگر هر دو را در یک مکان داشته باشیم که شگفت انگیز است. دهکده سارال همچون تصویری کوتاه از بهشت روی زمین جلوه گری می نماید. فضایی است آرام و بکر که شما را از افکار خود بیرون می کشد.

دهکده سارال؛ طبیعتی بهشتی و رویایی در کردستان

چشم انداز ای زیبا با کوه های سربه فلک کشیده اطراف سبب به وجودآمدن این بهشت طبیعی در کردستان شده است. شما نیز با عدم تجربه این زیبایی و پی نبردن به خصوصیت های این مکان یک هدیه بهشتی را از دست داده اید پس در معرفی این مکان همراه ما باشید.

دهکده سارال کجاست؟

دیوان دره دارای سه بخش سارال، کرفتو و هشت دهستان است که بخش سارال (نقش ونگار کردستان) تقریباً یک سوم آن را تشکیل داده است. از شهرهای توریستی نزدیک سارال می توان به دو بخش دیگر دیواندره، سنندج و روستای پلنگان اشاره نمود. همسایه های سارال نیز کلاترزان، حسین آباد و خورخوی هستند. در تصویر زیر منطقه ای که سارال در آن قرار گرفته است را می توانیم مشاهده کنیم.

دلایل جذب توریست

دلایلی که اینجا مکان مناسبی برای توریستی است طبیعت بکر و آثار فرهنگی و تمدن آن به همراه مردمی مهربان است که هر یک از این دلایل نام برده به خصوص طبیعت محصورکننده شما را جذب خواهد نمود. از چشمه های دل انگیز تا غارهای اطراف دهکده سارال و قلعه هایی همچون قلعه بارام و افراسیاب و آثار مشاهیر آنجا یک سفر به یادماندنی برای شما می سازد

خصوصیات طبیعی

سارال یک منطقه کوهستانی است که دورتادور آن را کوه هایی همچون دیوار قلعه فراگرفته اند. از کوه ها که پایین بیاییم، دشتی هموار پر از گل و گیاه های زینتی و دارویی و خوراکی را مشاهده می کنیم که با یک ترکیب جادویی با رود و چشمه چشم انداز ای دل انگیز را به وجود آورده است. این منطقه دارای بهارهای مطبوع و نشاط آور است این نیز به علت زمستان های سردی است که بیش از بهار در این منطقه وجود داشته است.

از گیاهانی که در این منطقه می توان شاهد بود پسل کاشه هفت توقه ریواس و… است. یکی دیگر از دلایل این سرسبزی و تنوع گیاهی را می توان کوه چهل چشمه دانست. همان طور که از نام آن پیداست این کوه سرچشمه بیشتر رودهای سارال و دارای چشمه های جوشان است. این منطقه کمی دور از دسترس قرار گرفته است؛ اما ارزش مسیری را که طی می کنید را دارد.

جاذبه های دیدنی نزدیک

از شهرهای نزدیک به دهکده سارال می توان به سنندج و دو بخش دیگر دیوان دره اشاره نمود؛ اما از شهرها که بگذریم می توانیم به غارهای شگفت انگیز اطراف آن اشاره کنیم. غار کرفتو نزدیک ترین غار به سارال است که یک غار آهکی محسوب می گردد. غارهای دیگری نیز وجود دارند که می توانید از آنها بازدید کنید مثل غار قالوجه و غار باش اشلاق.

تاریخ فرهنگ مردم

مردم دهکده سارال گرچه کرد کردستان هستند؛ اما گویش و لباس های محلی آنها متفاوت با مردم کردستان است. شغل بیشتریت مردم در آنجا دامداری است و صنایع دستی مشهور آنها قالی و قالیچه و گلیم است. بعلاوه سارال مشاهیری همچون سید احمد حسینی متخلص به محزون کردستانی بابا شیخ احمد سید محمدصادق صفاخان بدیع مدیری شیخ حسین هزارکانیان سید محمد حکیم را در خود پرورش داده است.

راه های دسترسی

برای رسیدن به سارال ما به شما دوراه را معرفی می کنیم:

از تهران به سمت بزرگراه ساوه - همدان حرکت می کنیم و بعد از بیجار عبور نموده و به دیوان دره می رسیم.

می توانیم از بزرگراه قزوین- زنجان به بیجار برویم (مسیر طولانی تر).

سخن پایانی

برای آشنایی بیشتر با یک دهکده یا منطقه باید آن را از جوانب فرهنگی طبیعی مردمی آنالیز کرد تا آشنایی بیشتر پدید آید. در این متن تمام جنبه های فرهنگی تاریخی مردمی برگزیده شده است تا شما شناخت خود را از این دهکده بالا ببرید. حتماً مشاهده کردید که سارال چقدر پربار و مجذوب کننده است و ارزش گرفتن وقت باارزش شما را دارد.

منبع: گردشبان
انتشار: 9 آبان 1402 بروزرسانی: 9 آبان 1402 گردآورنده: manotosport.ir شناسه مطلب: 2249

به "دهکده سارال؛ طبیعتی بهشتی و رویایی در کردستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دهکده سارال؛ طبیعتی بهشتی و رویایی در کردستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید