بروز علائم قارچ سیاه چگونه آغاز می شود؟

به گزارش ورزش من و تو، خبرنگاران/خوزستان یک متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری با بیان اینکه بروز علائم ابتلا به بیماری قارچ سیاه می تواند شبیه سینوزیت معمولی آغاز شود، گفت: درد چشم و صورت، سردرد، احساس پر شدگی و ترشحات بینی را باید جدی بگیرید و به پزشک مراجعه کنید.

بروز علائم قارچ سیاه چگونه آغاز می شود؟

دکتر فرید یوسفی در خصوص بیماری قارچ سیاه اظهار کرد: قارچ سیاه فاجعه ای است که این روزها سر زبان جمعیت عمومی افتاده است. بیماری های قارچی، نو نیستند و از دیرباز شناخته شده اند اما شیوع قارچ سیاه کم است و جزو بیماری های نادر محسوب می شود.

به گزارش خبرنگاران، وی اضافه نمود: از ابتدای شیوع پاندمی کووید - 19 مواردی از این بیماری در بیماران مبتلا مشاهده است اما از ابتدای سال 2021 میلادی بروز این موارد به ویژه در هند افزایش پیدا کرده است. در جاهای دیگر دنیا هم همزمانی این دو بیماری گزارش شد و در پی آن، توجه ها به این بیماری افزایش یافت. در کل دنیا محققان در حال بررسی علل همزمانی این دو بیماری هستند.

این متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری گفت: این قارچ همه جا به ویژه در محیط روی خاک، گیاهان و میوه های در حال فساد دیده می شود و می تواند به راحتی وارد بدن شود اما زمانی که سیستم ایمنی بدن سالم باشد مسئله ای پیش نمی آید. بروز این بیماری در پی ضعف سیستم ایمنی بدن رخ می دهد.

وی شرح داد: راه انتقال این بیماری هم از طریق هوا، تنفس و استنشاق رخ می دهد. البته فرم های دیگر بیماری مانند گوارشی و پوستی که از طریق خوردن یا جراحات پوستی منتقل می شوند وجود دارند اما فرمی که می تواند سینوس ها، بینی، چشم و مغز را درگیر کند و از طریق استنشاق موجب ابتلا می شود، فرم شایع بیماری است.

یوسفی اضافه نمود: افراد دارای ضعف سیستم ایمنی به ویژه بیماران دارای دیابت کنترل نشده، بیماران مبتلا به سرطان و یا کسانی که از داروهایی استفاده می کنند که سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کنند، در صورت مواجهه با این قارچ مستعد ابتلا هستند اما این بیماری از فردی به فرد دیگر به صورت مستقیم منتقل نمی شود.

وی در خصوص ارتباط قارچ سیاه با بیماری کووید - 19، اعلام نمود: در خصوص همزمانی افزایش این بیماری با پاندمی کرونا، تحقیقات زیادی در حال انجام است و تئوری ها و سناریوهای محتمل زیادی در این زمینه ارائه شده است. یکی از این سناریوها این است که کووید - 19 موجب تضعیف سیستم ایمنی بدن می شود. ایجاد قندخون بالا یا دیابت کنترل نشده در پی ابتلا به کووید - 19 یا مصرف داروهایی مانند کورتون در این خصوص مطرح شده است که به احتمال زیاد این عوامل در این زمینه دخیل هستند.

این متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری با اشاره به راه های پیشگیری از ابتلا به بیماری قارچ سیاه، گفت: این قارچ همه جا وجود دارد بنابراین افراد دارای نقص سیستم ایمنی بدن به ویژه افراد مبتلا به دیابت به دلیل اینکه یکی از ریزفاکتورهای مؤثر در تشدید و همچنین ابتلا به کرونا است، باید مواجهه با شرایط انتقال بیمار قارچ سیاه را کاهش دهند. به طور مثال مواجهه مستقیم با خاک و جاهایی که ساخت و ساز می شود و یا طغیان رودخانه ها به صفر برسد.

وی اضافه نمود: از مصرف خودسرانه کورتون که یکی از داروهای تیغ دولبه محسوب می شود هم باید خودداری شود زیرا این دارو ممکن است در برخی موارد موجب تشدید بیماری کووید - 19 و عوارض آن شود هر چند برخی مواقع در درمان بیماری موثر است. از استفاده خودسرانه آنتی بیوتیک ها هم باید خودداری شود. کنترل قندخون هم بسیار مهم است.

یوسفی گفت: این افراد، بروز علائم ابتلا به بیماری قارچ سیاه که می تواند شبیه یک سینوزیت معمولی آغاز شود را جدی بگیرند. درد چشم و صورت، سردرد، احساس پر شدگی و ترشحات بینی را باید جدی بگیرید و به پزشک مراجعه کنید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 11 شهریور 1400 بروزرسانی: 11 شهریور 1400 گردآورنده: manotosport.ir شناسه مطلب: 1730

به "بروز علائم قارچ سیاه چگونه آغاز می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بروز علائم قارچ سیاه چگونه آغاز می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید