اروپا با پنهان شدن پشت آمریکا می خواهد به ایران فشار آورد

به گزارش ورزش من و تو، خبرنگاران - گروه بین الملل: مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا، درصدد تمدید تحریم تسلیحاتی سازمان ملل علیه جمهوری اسلامی ایران است که پاییز سال جاری به سرانجام می رسد و همزمان در حال کار روی طرحی است که مشارکت کننده در برجام باقی بماند؛ توافقی که آمریکا آن را نقض و از آن خارج شد.

اروپا با پنهان شدن پشت آمریکا می خواهد به ایران فشار آورد

با ما سفر کنید و با تور دور اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

اگر تحریم تسلیحاتی تجدید نگردد، آمریکا در صدد است تا مکانیسم ماشه را فعال کند. این مرحله منجر به بازگرداندن طیف گسترده ای از تحریم ها که شامل ممنوعیت فروش نفت و تمهیدات بانکی قبل از تصویب توافق در سال 2015 بود می گردد. از لحاظ تئوری، اجرای آن تحریم های قدیمی برای همه اعضای سازمان ملل الزام آور خواهد بود.

خبرنگار مهر در مصاحبه با پروفسور شیرین هانتر عضو شورای روابط خارجی آمریکا به این موضوع پرداخته است که در ادامه می آید.

شیرین طهماسب هانتر (1945 در تبریز) استاد ایرانی-آمریکایی در دانشگاه جورج تاون است که در زمینه مقالات سیاسی به فعالیت مشغول است. او متخصص مسائل سیاسی ایران، خاورمیانه و اسلام سیاسی است. وی به زبان های فارسی، انگلیسی، فرانسه و ترکی صحبت می نماید. وی همچنین عضو شورای روابط خارجی آمریکاست.

*ایالات متحده آمریکا در کوشش است موضوع تحریم تسلیحاتی ایران را در شورای امنیت سازمان ملل تمدید کند. با توجه به اینکه ایالات متحده آمریکا برجام را نقض نموده و از آن خارج شده است، آیا می تواند از نظر قانونی چنین درخواستی داشته باشد؟

با توجه به اینکه آمریکا از برجام کناره گیری نموده است، قانوناً نمی تواند بر اساس آن ادامه تحریم تسلیحاتی ایران را مطرح کند. متأسفانه آنجایی که مربوط به ایران می گردد آمریکا توجهی به قانون بین المللی ندارد. از این جهت می تواند به دلیل دیگری نظیر ادعای تهدیدهای ایران به صلح منطقه ای و بین المللی تقاضای ادامه تحریم ها را بکند.

*ایالات متحده آمریکا با وجود خروج از برجام قرار است خود را به عنوان یک شرکت کننده(participant) در برجام معرفی نماید. چرا ایالات متحده به دنبال این هدف است؟

هدف آمریکا همواره این بوده است که از امتیازاتی که برجام برای آمریکا و متحدانش داشته نظیر بازرسی گسترده از تأسیسات هسته ای ایران، کند شدن میزان غنی سازی به قوت خود باقی بماند، بدون اینکه به ایران اجازه بهره بردن از مزایای برجام را بدهد. ادعای اینکه علی رغم خروج از برجام هنوز در آن اشتراک دارد هم ناشی از این هدف کلی است. سیاست آمریکا در قبال برجام دیگر هیچ گونه توجیه منطقی ندارد.

*اگر ایالات متحده آمریکا نتواند تحریم تسلیحاتی خود علیه ایران را تمدید کند، به احتمال زیاد به مکانیسم ماشه روی می آورد. چگونه او می تواند این اقدام را به طور قانونی انجام دهد، حتی اگر او خود را یک شرکت کننده در برجام قلمداد کند؟

به نظر می رسد که آمریکا مصمم است سیاست فشار حداکثری را دنبال کند. بنابراین محتمل است که به مکانیسم ماشه نیز متوسل گردد. تنها راه جلوگیری از این اقدام این است که بقیه کشورهای عضو برجام شدیداً در مقابل آمریکا بایستند.

*آیا کشورهای اروپایی می خواهند با فعال کردن مکانیسم ماشه، پرونده ایران را به شورای امنیت سازمان ملل ببرند؟

اروپا شاید نخواهد به مکانیسم ماشه متوسل گردد اما جلو آمریکا هم نخواهد ایستاد. من همواره گفته ام که اروپا در قبال ایران صادق نبوده است. اروپا دیدگاهی بسیار شبیه آمریکا نسبت به ایران دارد اما با پنهان شدن پشت آمریکا می خواهد به ایران فشار وارد گردد و در عین حال می خواهد سیمای بهتری از خود ارائه دهد. اگر اروپا واقعاً می خواست می توانست با وجود تحریم ها به ایران یاری کند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 9 تیر 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: manotosport.ir شناسه مطلب: 960

به "اروپا با پنهان شدن پشت آمریکا می خواهد به ایران فشار آورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اروپا با پنهان شدن پشت آمریکا می خواهد به ایران فشار آورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید