اجرای طرحروستای بدون بیکار در بیش از 100 روستای کشور

به گزارش ورزش من و تو، اصغر نوراله زاده در مصاحبه با خبرنگاران، با اشاره به آخرین وضعیت اجرای طرح روستای بدون بیکار در کشور گفت: از گذشته یک مدل تامین مالی در صندوق کارآفرینی امید تحت عنوان هر روستا یک محصول و هر خانه یک کارخانه هدفگذاری شد به این ترتیب که در هر روستا نسبت به شناسایی یک محصول خاص دارای مزیت رقابتی ویژه، شناسایی و سیاستگذاری می شد و کسب و کارهای مربوط به زنجیره ارزش این نوع محصول خاص از تامین مالی تا فراوری، بسته بندی، توزیع و شبکه فروش و لجستیک مورد حمایت واقع می شد.

اجرای طرحروستای بدون بیکار در بیش از 100 روستای کشور

وی ادامه داد: اما با مطالعه سایر روستاهای کشور به صورت موردی به این نتیجه دست یافتیم که با این نوع مدل مالی امکان توسعه کسب و کار برخی از روستاها وجود ندارد؛ به عنوان مثال روستاهایی وجود دارند که علاوه بر یک محصول استراتژیک، از ظرفیت های اشتغالزایی دیگر مانند گردشگری یا حوزه های دیگر برخوردارند، به عبارتی ممکن است یک روستا چندین ظرفیت برای توسعه کسب و کار داشته باشد، به همین دلیل یک مدل تامین مالی جدید تحت عنوان روستای بدون بیکار طراحی شد.

مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید گفت: در قالب اجرای طرح روستای بدون بیکار مطالعات لازم برای روستاهای مورد نظر صورت گرفت تا در نهایت ظرفیت های توسعه کسب و کار در یک روستای خاص شناسایی و موارد امکان پذیر تامین مالی شدند که در اجرای این طرح، ظرفیت های توسعه کسب و کار در یک روستا تامین مالی شدند و صرفا منحصر به یک محصول خاص در یک روستا نبود.

نوراله زاده، با بیان اینکه طرح روستای بدون بیکار از استان خراسان جنوبی با روستای محمدآباد پسکوه شروع شد، گفت: با هماهنگی یک موسسه خیریه تمام طرح ها و ظرفیت های کسب و کار در این روستا اجرا و به بهره برداری رسید. همزمان این طرح در استان گیلان در روستاهای اسطلخ جان و حلیمه جان اجرایی شد. همچنین در استان مازندران روستای ورازان بیش از 50 طرح کسب و کار مورد حمایت مالی قرار گرفتند و در این روستا تقریبا فردی نبود که طرح کسب و کار آن مورد حمایت مالی قرار نگرفته باشد مگر افرادی که تمایلی به راه اندازی کسب و کار مستقل نداشتند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر طرح روستای بدون بیکار در تمام استان های کشور به عنوان یک سیاست در حال مرحله اجرا واقع شده است، ادامه داد: تاکنون بیش از 100 روستا برای اجرای طرح روستای بدون بیکار شناسایی گردیده است به طوریکه در هر استان حداقل یک روستا برای اجرا شناسایی گردیده که تا انتها سال امیدواریم در هر شهرستان حداقل یک روستا برای اجرای طرح شناسایی نموده باشیم.

مدیرعامل صندوق کار آفرینی امید، مطالعه و سپس اجرای طرح را دو فاز فراگیر کردن طرح روستای بدون بیکار مطرح نمود و گفت: به دلیل اینکه منابع مالی اجرای طرح نیز بسیار مهم است امکان اجرای بیشتر آن وجود ندارد اما کوشش می کنیم در تمام شهرستان ها این طرح اجرایی گردد.

وی گفت: توسعه کسب و کارهای بیش از 100 روستا مطالعه گردیده، به اتمام رسیده و برخی نیز در مرحله تامین مالی و اجرای طرح قرار دارند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 30 دی 1397 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: manotosport.ir شناسه مطلب: 57

به "اجرای طرحروستای بدون بیکار در بیش از 100 روستای کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اجرای طرحروستای بدون بیکار در بیش از 100 روستای کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید