10 نکته درباره آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان

به گزارش ورزش من و تو، آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان یکی از بیماری های ویروسی خطرناک پرندگان است که معمولا در فصل مهاجرت به وسیله پرندگان مهاجر منتقل می گردد. طی هفته های گذشته مشاهده این بیماری در سه استان مازندران، اردبیل و مرکزی گزارش شده و باعث افزایش نگرانی ها از گسترش این بیماری به استان های دیگر کشور شده است.

10 نکته درباره آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان

به گزارش خبرنگاران، ویروس آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان می تواند به سرعت منتشرگردد و پرندگان، حیوانات و انسان های بسیاری را بیمار کند. از این رو در ادامه به 10 نکته درباره این بیماری بر اساس اطلاعات سایت سازمان محیط زیست اشاره شده است:

آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان یک بیماری ویروسی است که ویروس آن سه نوع تیپ B, A و C دارد که تیپ A می تواند علاوه بر پرندگان باعث ایجاد بیماری در انسان گردد و بـه ایـن دلیـل اسـت کـه آنفلوانزای فوق حاد پرندگان به عنوان بیماری مشترک میان انسـان و حیـوان شـناخته شده و مبارزه با آن در جهان بسیار مورد توجه قرار گرفته است. این بیماری می تواند تهدیدی عظیم برای سلامتی انسان ها محسوب گردد.

پرندگان وحشی و آبزی مانند پرندگان مهاجر می توانند بدون اینکه خود مبتلا به بیماری شوند ویروس های آنفلوانزای فوق حاد پرندگان را با خود جابه جا نمایند همچنین مرغ و خروس، بوقلمون، مرغ شاخدار، پرندگان زینتی و شتر مرغ از جمله پرندگان حساس به بیماری هستند.

علائم بیماری آنفلوآنزا در پرندگان شامل آغاز ناگهانی تلفات با فرایند افزایش در گله، بی حالی شدید، پژمردگی و دور هم جمع شدن گله، کاهش شدید مصرف دان، افت ناگهانی و شدید فراوری تخم مرغ روزانه، علائم تنفسی حاد و سیاه شدن و خونریزی تاج، ریش و ساق پا می گردد.

این بیماری به وسیله تماس با پرندگان وحشی و پرندگان آبزی آلوده، تماس با طیور آلوده، به وسیله کفش، لباس، خودرو، آب، دان و مدفوع و بستر آلوده، سگ و گربه به عنوان ناقلان مکانیکی، تهیه دان از منابع غیر مطمئن به خصوص کانون های آلوده، پراکنده شدن کود مرغداری به محیط اطراف وعدم پاکسازی و ضد عفونی کامل محل نگهداری مرغ و لوازم و تجهیزات قبل از پرورش جوجه منتقل می گردد.

از عوامل خطرزا در انتقال و گسترش این بیماری جابه جایی قانونی یا غیرقانونی پرندگان از مرز به داخل کشور و بازارچه های فروش پرندگان مهاجر است. این در حالیست که یکی از عظیمترین بازارهای فروش پرندگان مهاجر در استان مازندران واقع شده است؛ استانی که به تازگی مشاهده آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در آن گزارش شده است.

به منظور پیشگیری از این بیماری ضروری است از ورود پرندگان وحشی به محل نگهداری مرغ به وسیله نصب توری و ترمیم خرابی های آن جلوگیری گردد، اصول بهداشتی و امنیت زیستی در مرغداری های صنعتی رعایت گردد، محل پرورش مرغ و تجهیزات آن قبل از جوجه ریزی ضد عفونی کامل و از ورود حیوانات دیگر به عنوان ناقلان مکانیکی به محل پرورش مرغ ممانعت گردد همچنین ضرورت دارد که هر نوع کاهش شدید مصرف دان، کاهش شدید فراوری یا افزایش تلفات به نزدیکترین پست دامپزشکی اعلام گردد.

در شرایطی که بیماری فوق حادپرندگان در بعضی استان های کشور گزارش شده است، توصیه می گردد که صاحبان طیور بومی در صورت مشاهده تلفات در طیور، مراتب را به سرعت به نزدیکترین پست دامپزشکی اعلام نمایند همچنین شهفرایندان از تهیه گوشت مرغ از مراکز غیر مجاز و عرضه نمایندگان و کشتار نمایندگان دوره گرد خودداری نمایند و گوشت مرغ مصرفی خود را به صورت بسته بندی شده تازه یا منجمد و از مراکز مجاز تهیه نمایند.

وقوع همه گیری بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرنگان غیر قابل پیش بینی است و سرعت انتشار این بیماری بسیار بالاست. پرندگان بیمار درمان نمی شوند بلکه یا می میرند و یا باید آن ها را از بین برد. بیماری درصورت شیوع عواقب اجتماعی واقتصادی گسترده ای به همراه دارد چراکه آنفلوانزای فوق حاد پرندگان می تواند به عنوان بیماری مشترک، سلامت و بهداشت یک جامعه را تهدید کند.

این ویروس توانایی تغییر و جهش دارد به این معنی که ممکن است ویروس آنفلـوانزای پرندگان با نوع دیگری از ویروس مانند آنفلوانزای انسانی ترکیب گردد و نوع کـاملا جدیـدی را به وجود آورد بنابراین تازمانی که واکسـن و داروی مناسـب ایـن نـوع جدیـد ویروس تهیـه و عرضه گردد خطرهمه گیری وسیع برای حیوانات و انسان ها وجود دارد.

مبارزه با این بیماری زمانی پیروز است که تمـام کسـانی کـه بـا پرنـدگان در ارتبـاط هستند ماننـد روسـتاییان، کارکنـان مرغـداری هـای صـنعتی و سـنتی، فروشـنده هـای دوره گرد طیور، دامپزشکان وکارکنان دامپزشکی و کشتارگاه ها، کارگاه های پَرشویی وتبدیل ضایعات، مراکز توزیع وعرضه مـرغ، فروشـگاه هـا و نمایشـگاه هـای پرندگان زینتی و مردم آگاهی خود را افزایش دهند، ضـوابط بهداشتی را رعایت و با مسئولان همکاری نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 بهمن 1399 بروزرسانی: 4 بهمن 1399 گردآورنده: manotosport.ir شناسه مطلب: 1342

به "10 نکته درباره آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 نکته درباره آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید