چرا انسان روی پوستش خال دارد؟

به گزارش ورزش من و تو، خال ها درواقع خوشه ای از سلول های پوستی هستند که در یک مکان انباشته شده اند.

چرا انسان روی پوستش خال دارد؟

به گزارش، طی 12 هفته اول بارداری جنین در حال رشد و توسعه ملانوسیت است. ملانوسیت سلول های پوستی است که منجر به ایجاد رنگ پوست می گردد. این سلول ها همواره به صورت مساوی پخش نمی شوند، به عبارت دیگر بعضی منطقه ها خوشه ای از ملانوسیت به دست می آورند. این خوشه ها در دراز مدت به خال تبدیل می شوند.

انواع خال در واقع ضایعات پوستی مسطح یا برجسته هستند که ناشی از به هم خوردن ترکیب طبیعی بافت های پوست ناشی از افزایش یا عملکرد غیر طبیعی سلولهای رنگدانه ساز پوست هستند. در حقیقت خالها یک تومور خوش خیم سلولهای رنگدانه ساز است. خالهای مادر زادی در موقع فراوری ممکن است بسیار کمرنگ باشند و به همین علت ممکن است مورد توجه واقع نشوند.

اکثریت خالها اکتسابی هستند و به طور طبیعی حدود 80 درصد مردم دارای یک یا چند خال ملانوسیتی هستند می باشند. این خالها بیشتر در دوران کودکی و بلوغ ایجاد می شوند و پس از سن 35 سالگی پیدایش خال نو کمتر دیده می گردد.Nevus

خالهای اکتسابی نتیجه تجمع خوش خیم سلولهای ملانوستیک که ناشی از تکثیر سلول های رنگدانه ای پوست (ملانوسیتها) است در محل اتصال درم به اپیدرممی باشند. به خالهای اکتسابی، خالهای ملانوسیتی هم گفته می گردد. در دوران کودکی بیش از 90 درصد از خالهای دارای تکثیر ملانوسیتی در محل اتصال درم و اپیدرم ایجاد می شوند.

در حدود یک درصد از کل نوزادان تازه متولد شده دچار خالهای مادرزادی هستند. این خالها در مقدار های کوچک، میانه و عظیم هستند. این ضایعات ممکن است گاهی به مقدار ای عظیم باشند که قسمتی یا تمامی تنه یا اندام را درگیر کنند. عموما خالها بی خطر هستند؛ مگر آنکه بدخیم یا سرطانی تبدیل شوند.

خال ها با کک و مک تفاوت دارند. تقریباً هر فرد 30 تا 60 خال روی بدنش دارد، اما کک و مک تنها در افرادی با ژن های خاص (ژن های مسئول موی قرمز) دیده می گردد. کک و مک با تحریک نور خورشید روی پوست ظاهر می شوند، اما سر و کله خال خود به خود پیدا می گردد.

منبع:آنا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 5 شهریور 1400 بروزرسانی: 5 شهریور 1400 گردآورنده: manotosport.ir شناسه مطلب: 1722

به "چرا انسان روی پوستش خال دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا انسان روی پوستش خال دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید