عکس ، اوموآموا، فضاپیمای احتمالی بیگانگان، در حال وداع با منظومه شمسی!

به گزارش ورزش من و تو، گجت نیوز نوشت: اوموآموا - Oumuamua جسم مرموز فضایی که از چند سال قبل مهمان ناخوانده منظومه شمسی شده بود، حالا از مدار پلوتو گذشته و در حال وداع با این منظومه است.

عکس ، اوموآموا، فضاپیمای احتمالی بیگانگان، در حال وداع با منظومه شمسی!

از اوموآموا به عنوان نخستین شی میان ستاره ای وارد شده به منظومه شمسی نام برده می گردد. اواخر سال 2017 بود که دانشمندان، این جسم مرموز فضایی را با طول تقریبی 400 متر کشف کردند. در این مدت، کم نبودند محققانی که مدعی شدند اوموآموا منشاء مصنوعی یا دست ساز دارد؛ یعنی اینکه یک تمدن بیگانه آن را برای سرکشی از زمین فرستاده است.

این فرضیه، بر اساس شتاب زیاد Oumuamua مطرح شد؛ یا افزایش افراطی سرعت آن که در قالب تاثیر گرانشی خورشید، قابل شرح نیست. این موضوع، هنوز هم دانشمندان را سردرگم نموده است.

بنابر اعلام ناسا، وقتی این جسم فضایی در حال جولان درون منظومه شمسی بود، 87.3 کیلومتر در ثانیه سرعت داشت. این سه برابر بیشتر از میانگین سرعت سیارک های کمربند اصلی منظومه و 109 بار بیشتر از میانگین سرعت یک گلوله است. به هر حال طی این پنج سال، چیز زیادی از اوموآموا دستگیرمان نشد؛ جز اینکه سرعت سرسام آوری دارد.

همین موضوع، طبقه بندی آن را مشکل نموده است. واقعا دانمشندان نمی دانند اوموآموا را در چه دسته ای قرار دهند. ابتدا گمان می رفت که یک سیارک باشد؛ یعنی قطعه سنگی جدا شده از یک منظومه ستاره ای در دوردست. بعدا تصور شد که یک دنباله دار است؛ یعنی یک توده یخ فضایی پرتاب شده از ناکجاآباد!

هنوز اما دانشمندان به جمع بندی دقیقی نرسیده اند. حالا این مهمان ناخوانده با گذر از مدار پلوتو، در حال خاتمه دادن به گشت و گذار خود در منظومه شمسی است؛ البته وداع کامل اوموآموا با ما و ورود آن به فضای میان ستاره ای، دو سال طول می کشد.

شما می توانید سرعت و موقعیت فعلی این جسم مرموز را از سایت spacein3d دنبال کنید.

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 17 آذر 1401 بروزرسانی: 17 آذر 1401 گردآورنده: manotosport.ir شناسه مطلب: 2124

به "عکس ، اوموآموا، فضاپیمای احتمالی بیگانگان، در حال وداع با منظومه شمسی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عکس ، اوموآموا، فضاپیمای احتمالی بیگانگان، در حال وداع با منظومه شمسی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید