تاثیر کتاب بر عملکرد مغز حتی بدون مطالعه آن!

به گزارش ورزش من و تو، مطالعات تازه نشان می دهد، مواجهه با کتاب نیز می تواند بر کاهش فرایند پیری مغز تأثیر بگذارد.

تاثیر کتاب بر عملکرد مغز حتی بدون مطالعه آن!

به گزارش خبرنگاران به نقل از جروزالم پست، شکی نیست یکی از ترسناک ترین چیز ها در خصوص پیری و بالارفتن سن، کاهش عملکرد شناختی است. اکنون یک مطالعه تازه که از سوی دانشگاه حیفا به انجام رسیده نشان می دهد محیط خانه کودک بر عملکرد مغز در دوران پیری تأثیرگذار است.

مغز ما با افزایش سن پیرتر می گردد و این فرایند سبب کاهش فرایند شناختی می گردد. بسیاری از تحقیقات اخیر در کوشش هستند تا راه هایی را برای کُند ساختن این فرایند کاهشی پیدا نموده و یا دست کم عواملی را که آن را پیش بینی نموده، بیابند. اکنون طبق این پژوهش تازه تعیین شده که مواجهه با کتاب در دوران کودکی بر فرایند پیری مغز ما تأثیرگذار است و این مواجعه، لزوما به معنای خواندن کتاب نیست.

این پژوهش نشان داد هرچه کتاب هایی که در خانه است در دوران کودکی بیشتر باشد، کاهش فرایند شناختی در دوران پیری کُندتر می گردد.

دکتر گالیت واینستین در این باره گفت: توسعه توانایی شناختی در دوران کودکی می تواند ذخیره هایی را ایجاد نموده و از مغز در برابر تحلیل رفتن در دوران پیری محافظت کند.

او اضافه نمود: ما در واقع مواجهه با کتاب - و نه خود کتاب خواندن - را آنالیز کردیم. فرضیه این بود که قرار گرفتن در معرض کتاب های فراوان در خانه می تواند یک محرک با تأثیر مثبت در طول زمان باشد.

کاهش شناختی (که آلزایمر نوع شایع آن محسوب می گردد) پدیده ای است که می تواند با بالا رفتن سن ما رخ دهد و بر توانایی ما در فهمیدن، به یاد آوردن و عملکرد اجتماعی ما تأثیر بگذارد. تحصیل کردن و فعال کردن مغز در راستا هایی مانند یادگیری یک زبان، حل کردن جدول کلمات متقاطع در کنار حضور در مناسبت ها و دورهمی های اجتماعی، عواملی هستند که می توانند خطر کاهش شناختی را در فرد پایین آورند. اما همچنان دانشمندان در پی راه های بیشتری برای جلوگیری از این مسأله هستند.

اکنون طبق پژوهشی که در مجله زوال عقل و اختلالات شناختی سالمندان به چاپ رسیده، دانشکده بهداشت عومی دانشگاه حیفا، به آنالیز ارتباط میان شمار کتاب ها در خانه کودکی یک فرد و عملکرد شناختی در دوران بالای 65 سال پرداخت.

نتایج این مطالعه نشان داد هرچه کتابخانه خانگی فرد بزرگتر باشد، عملکرد حافظه کوتاه مدت و بلند مدت و نیز روانی کلامی وی در سنین بالا بدون توجه به سطح تحصیلات وی، بهتر خواهد بود.

طبق این تحقیق، این احتمال وجود دارد بچه هایی که در خانه خود در معرض کتاب های زیادی قرار گرفته اند، سبک زندگی سالم تری را مانند رژیم غذایی سالم و یا سیگار نکشیدن در طول زندگی خود حفظ نموده اند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 3 بهمن 1400 بروزرسانی: 3 بهمن 1400 گردآورنده: manotosport.ir شناسه مطلب: 1885

به "تاثیر کتاب بر عملکرد مغز حتی بدون مطالعه آن!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر کتاب بر عملکرد مغز حتی بدون مطالعه آن!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید