آنتی بیوتیک های موضعی برای آکنه

به گزارش ورزش من و تو، احتمالاً با آنتی بیوتیک ها آشنا هستید. از آنتی بیوتیک ها برای درمان عفونت های باکتریایی استفاده می شود. چون آکنه توس باکتری ها به وجود می آید، استفاده از آنتی بیوتیک های موضعی روش مؤثری برای کنترل آکنه است. از آنتی

آنتی بیوتیک های موضعی برای آکنه

مترجم: امین حسین پور

احتمالاً با آنتی بیوتیک ها آشنا هستید. از آنتی بیوتیک ها برای درمان عفونت های باکتریایی استفاده می شود. چون آکنه توس باکتری ها به وجود می آید، استفاده از آنتی بیوتیک های موضعی روش مؤثری برای کنترل آکنه است. از آنتی بیوتیک های خوراکی هم برای درمان آکنه استفاده می شود. آنتی بیوتیک ها انواع مختلفی دارند. آنتی بیوتیک های موضعی که بیشترین استفاده را برای آکنه دارند کلیندامایسین و اریترومایسین هستند. برخی اوقات از تتراسایکلین موضعی هم استفاده می شود ولی، نه به مقدار آنتی بیوتیک های دیگر چون، ممکن است باعث زرد شدن رنگ پوست شود. از آنتی بیوتیک های موضعی برای درمان آکنه خفیف تا میانه التهابی استفاده می شود. آنتی بیوتیک های موضعی در انواع مختلف لوسیون، ژل و محلول های تونر مانند وجود دارند.

آنتی بیوتیک های موضعی چگونه عمل می کنند

همانند آنتی بیوتیک های خوراکی، آنتی بیوتیک های موضعی هم مانع رشد باکتری ها می شوند. یکی از علل اصلی آکنه تکثیر باکتری های مولد آکنه است. باکتری مولد آکنه به طور طبیعی پوست وجود دارد ولی، در افراد مبتلا به آکنه رشد جمعیت باکتری ها بیش از حد افزایش پیدا می کند. این باکتری ها فولیکول های مو را تحریک می کنند و جوش های چرکی و کورک به وجود می آورند. استفاده از آنتی بیوتیک های موضعی مقدار باکتری ها را کاهش می دهد که به نوبه خود به کنترل آکنه کمک می کند. آنتی بیوتیک های موضعی همچنین التهاب را کاهش می دهند بنابراین، بهترین عملکرد را برای جوش های التهابی دارند تا جوش های غیر التهابی یا سر سیاه.

از آنتی بیوتیک های موضعی به تنهایی برای درمان آکنه استفاده نمی شود

از آنتی بیوتیک های موضعی به تنهایی برای درمان آکنه استفاده نمی شود یا حداقل به طور کلی نباید استفاده شود. امروزه توجه زیادی به مقاومت به آنتی بیوتیک می شود. استفاده از آنتی بیوتیک های موضعی به تنهایی می تواند منجر به بروز این مشکل شود. برخی پزشکان بر این باورند که ارتیرومایسین موضعی به خاطر باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک آنطور که باید برای درمان آکنه مؤثر نیست. استفاده از روش درمان دیگری به همراه آنتی بیوتیک های موضعی می تواند مانع بروز این مشکل شود. به علاوه، آنتی بیوتیک های موضعی به تنهایی بهترین راه درمان برای آکنه نیستند. آن ها در مقایسه با روش های درمان آکنه موضعی دیگر واقعاً کند عمل می کنند. و آنتی بیوتیک ها اگرچه التهاب و باکتری ها را کاهش می دهند ولی، کاری برای کاهش منافذ بسته پوست و تشکیل ریزکمدون ها نمی کنند.

روش های دیگری که به عملکرد بهتر آنتی بیوتیک های موضعی کمک می کنند

معمولاً، پزشک شما روش دیگری هم در کنار آنتی بیوتیک موضعی تجویز خواهد کرد. بنزویل پرکسید از این جمله است. بنزویل پرکسید با آنتی بیوتیک های خوراکی به خوبی عمل می کند و می تواند به کاهش احتمال تشکیل باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک کمک کند. رتینوئید های موضعی انتخاب دیگری هستند که با آنتی بیوتیک های موضعی به خوبی عمل می کنند. آن ها به سرعت پوست را می تراشند که تشکیل کمدون ها را کاهش می دهد. برای زنان بزرگسالی که از آکنه هورمونی رنج می برند، آنتی بیوتیک های موضعی باید با داروهای خوراکی مانند اسپیرونولاکتون یا قرص های ضد بارداری ترکیب شوند

عوارض جانبی احتمالی آنتی بیوتیک های موضعی

عوارض جانبی ممکن به نوع دارویی که استفاده می کنید بستگی دارد ولی، بیشتر مردم می توانند از آنتی بیوتیک های موضعی بدون مشکل استفاده کنند. ولی، برخی افراد ممکن است دچار خشکی، پوسته پوسته شدن یا لایه برداری جزئی پوست شوند. هنگام استفاده از دارو ممکن است دچار احساس سوزش شوید. برخی آنتی بیوتیک های موضعی ممکن است باعث تحریک خفیف پوست شوند. عوارض جانبی جدی آنتی بیوتیک های موضعی بسیار نادر هستند.

منبع: راسخون
انتشار: 26 مهر 1400 بروزرسانی: 26 مهر 1400 گردآورنده: manotosport.ir شناسه مطلب: 1782

به "آنتی بیوتیک های موضعی برای آکنه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنتی بیوتیک های موضعی برای آکنه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید