کاهش واردات دارو و تجهیزات پزشکی در سال آینده

به گزارش ورزش من و تو، معاون توسعه وزارت بهداشت از افزایش 11 درصدی بودجه این وزارتخانه در سال آینده اطلاع داد و گفت: پیش بینی ما این است سال آینده واردات دارو و تجهیزات پزشکی به 2.5 میلیارد تومان کاهش یابد.

کاهش واردات دارو و تجهیزات پزشکی در سال آینده

به گزارش ورزش من و تو، دکتر تقوی نژاد در حاشیه یکصد و دهمین اجلاس رؤسای دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی که در دانشگاه علوم پزشکی ایران در حال برگزاری است در جمع ورزش من و تو با بیان اینکه ما صرفه جویی منابع در سال آینده را مدنظر قرار دادیم؛ چرا که قیمت تمام شده بستری و سرپایی باید مورد ارزیابی قرار گیرد، گفت: ما 7 میلیون و 6 هزار بستری در سال داریم و هزینه بستری هر بیمار به طور متوسط سالیانه به جز دارو حدود 2 میلیون و 900 هزار تومان بوده و هزینه بستری دارو حدود 400 هزار تومان است که در نهایت 3 میلیون و 300 هزار تومان هزینه بستری هر بیمار می گردد.

وی ادامه داد: این هزینه ها از بیمه های پایه و تکمیلی پرداخت می گردد و باید توجه داشت ما بازار 9 هزار و 500 میلیارد تومانی در درمان بیمه های بازرگانی داریم که در سال 97، حدود 180 میلیارد تومان از این منابع برای بستری در بیمارستان ها استفاده شده است.

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی وزارت بهداشت همچنین گفت: سیاست های جدید وزارت بهداشت تنها توجه به بهداشت نیست بلکه باید در حوزه آموزش نیز ورود کنیم؛ چراکه 14 تا 16 درصد هزینه بیمارستان ها در حوزه دارو است و هشت درصد هزینه های بیمارستان ها صرف تأمین تجهیزات پزشکی می شوند و به طور کلی 22 درصد از هزینه های بیمارستان ها به دارو و تجهیزات پزشکی اختصاص پیدا می نماید.

معاون وزیر بهداشت در مورد شرایط ارز دارو و تجهیزات پزشکی نیز اضافه نمود: ما سال گذشته 3 میلیارد و 600 میلیون دلار به واردات دارو و تجهیزات پزشکی تخصیص دادیم که با صرفه جویی و حمایت از فراوری داخل به 3 میلیارد دلار کاهش پیدا نموده و جهت گیری ما به این سمت است که سال آینده 2.5 میلیون دلار واردات دارو و تجهیزات پزشکی داشته باشیم.

به گفته تقوی نژاد، یکی از مواردی که بین دانشگاه های علوم پزشکی و سازمان بیمه سلامت مورد توجه قرار گرفته است، سقف بیمه سلامت است که در این اجلاس مورد توجه قرار می گیرد. همچنین بودجه سال 99 و جهت گیری در زمینه هزینه کرد آن مورد بحث و آنالیز قرار خواهد گرفت.

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی وزارت بهداشت با بیان اینکه بودجه سال 99 حوزه سلامت نسبت به سایر دستگاه ها رشد قابل قبولی داشته است، اضافه نمود: بودجه بهداشت و درمان سال آینده نسبت به سال 98، حدود 11 درصد رشد داشته است و صرفه جویی منابع مورد توجه قرار گرفته است.

وی در پایان تاکید نمود: بحث بهداشت و سیاست های مورد تأکید وزیر بهداشت به ویژه طرح هر خانه یک پایگاه سلامت و واکسیناسیون و موضوعات مورد بحث در حوزه سیل مورد بحث و آنالیز قرار می گیرد. همچنین درباره شیوه پرداخت تصمیماتی خواهیم گرفت.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 اسفند 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: manotosport.ir شناسه مطلب: 750

به "کاهش واردات دارو و تجهیزات پزشکی در سال آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش واردات دارو و تجهیزات پزشکی در سال آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید