ویروس کرونا می تواند عملکرد پانکراس را مختل کند

به گزارش ورزش من و تو، یافته های یک مطالعه تازه در آلمان نشان می دهد که دامنه آسیب ویروس کرونا به ریه ها ختم نمی گردد بلکه پانکراس (لوزالمعده) هم می تواند هدف حمله این ویروس باشد و این مطالعه، آلوده شدن سلول های مولد انسولین در پانکراس را آشکار می نماید.

ویروس کرونا می تواند عملکرد پانکراس را مختل کند

به گزارش ایسنا، متخصصان کلینیک دانشگاه اولم در آلمان پی برده اند که ویروس کرونا می تواند به لوزالمعده هم آسیب برساند.

یک سخنگوی این دانشگاه می گوید: مطالعات نشان داده اند که سلول های تولیدکننده انسولین در پانکراس با پیشرفت بیماری، آلوده می شوند.

این مطالعه که نتایج آن در مجله علمی نیچر متابولیسم منتشر شده، وجود علائم دیابت یا وخیم تر شدن سوخت و ساز قند در بیماران دیابتی مبتلا به بیماری کووید-19 را شرح می دهد.

این مجله تخصصی پیش تر مقاله ای از پژوهشگران دانشگاه کیل را منتشر نموده بود که ابتلای یک جوان 19 ساله به دیابت را پس از مبتلا شدن به کرونا تحلیل و آنالیز می کرد.

مارتین واگنر، نویسنده مقاله تحقیقی دانشگاه اولم و پزشک ارشد بیمارستان این دانشگاه می گوید، در بیماران کووید- 19 همواره دوره ای وجود دارد که در آنها تنظیم سطح قند خود مختل می گردد.

بر همین اساس، تیم تخصصی بیمارستان دانشگاه اولم، بافتی از لوزالمعده را در معرض ویروس های سارس- کوو 2 قرار دادند و پی بردند که این ویروس می تواند به پانکراس نیز حمله ور گردد. آنها هم چنین بیماران فوت شده از کرونا را نیز به همین منظور مورد معاینه قرار دادند.

این معاینات و موارد آزمایشگاهی به شناسایی پروتئین های ویروس در لوزالمعده منجر شد، حتی وقتی که دیگر در ریه ها پروتئین ویروس مشاهده نمی شد.

مهم ترین هورمون لوزالمعده، انسولین است و مهم ترین عملکرد انسولین این است که واکنش های آنابولیک بر روی کربوهیدرات ها، چربی ها، پروتئین ها، و اسیدهای نوکلئیک را تحریک می نماید.

بنابر گزارش دویچه وله، مطالعه یادشده دربرگیرنده کنترل و آنالیز شرایط مبتلایان در فواصل زمانی مختلف است و نشان می دهد که عوارض و آسیب های ویروس کرونا به مراتب بیشتر از آن چیزی است که فرض می گردد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 19 اسفند 1399 بروزرسانی: 19 اسفند 1399 گردآورنده: manotosport.ir شناسه مطلب: 1434

به "ویروس کرونا می تواند عملکرد پانکراس را مختل کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویروس کرونا می تواند عملکرد پانکراس را مختل کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید