نخست وزیر اتیوپی تحریک درگیری قومی و مذهبی را محکوم کرد

به گزارش ورزش من و تو، نخست وزیر اتیوپی تلاش برای ایجاد درگیری قومی و مذهبی پس از اقدامات خشونت بار در جریان تظاهراتی که در پی آن 67 تن کشته شدند، محکوم کرد.

نخست وزیر اتیوپی تحریک درگیری قومی و مذهبی را محکوم کرد

به گزارش ورزش من و تو، به نقل از شبکه اسکای نیوز عربی، آبی احمد، نخست وزیر اتیوپی و دارنده جایزه صلح نوبل در اولین اظهاراتش از زمان آغاز درگیری ها و تظاهرات در کشورش شرح داد: اگر شهروندان اتیوپی با هم متحد نباشند، بحرانی که ما با آن زندگی می کنیم احتمالا تشدید می شود. به منظور تضمین تحقق عدالت و ارجاع جنایتکاران به دادگاه، بدون خستگی فعالیت خواهیم کرد.

نخست وزیر اتیوپی تلاش برای ایجاد درگیری قومی و مذهبی پس از اقدامات خشونت بار طی تظاهرات هفته گذشته را محکوم کرد. در جریان خشونت ها و درگیری های خونبار در استان اورومیا واقع در اتیوپی در دو روز پنج شنبه و جمعه دست کم 67 تن کشته شدند.

اقدامات خشونت آمیز روز چهارشنبه گذشته در آدیس آبابا آغاز شد و سپس به منطقه اورومیا کشیده شد و مخالفان به خیابان ها آمدند، لاستیک های خودروها را به آتش کشیدند و مسیرها را در چند شهر بستند.

اعتراضات هفته گذشته پس از آن برگزار گشت که جاور محمد، سیاستمدار برجستۀ اتیوپیایی و رقیب سیاسی نخست وزیر خاطرنشان کرد پلیس منزل او را محاصره کرده است. به این ترتیب هزاران تن از طرفداران او به خیابان ها آمدند و در اعتراض به سیاست های دولت آبی احمد علی شعار دادند. اما این اعتراض ها که ابتدا علیه سیاست های آبی احمد علی و وعده های اصلاحات او بود، در نهایت به درگیری های قومی و مذهبی تبدیل شد و بنا بر اعلام پلیس، دست کم 67 کشته برجای گذاشت.

جاور محمد، روزنامه نگار و تحلیلگر سیاسی اتیوپی متعلق به قوم اورومو، بزرگترین قوم این کشور است.

آبی احمد علی که به تازگی جایزه نوبل صلح سال 2019 میلادی را برده است، حدود دو سال پیش از این یعنی در دو آوریل سال 2018 میلادی قدرت را در این کشور شرق آفریقا به دست گرفت. جاور محمد که پیش از این متحد او بود، در سازماندهی رای دهندگان اتیوپیایی و پیروزی آبی احمد علی نقش به سزایی داشت.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 آذر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: manotosport.ir شناسه مطلب: 522

به "نخست وزیر اتیوپی تحریک درگیری قومی و مذهبی را محکوم کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخست وزیر اتیوپی تحریک درگیری قومی و مذهبی را محکوم کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید