شرکت ملی گاز ایران، مبنای توسعه گازرسانی به بیان معاون وزیر نفت در امور گاز

به گزارش ورزش من و تو، خبرنگاران - معاون وزیر نفت در امور گاز گفت: مبنای توسعه گازرسانی آن بوده که سرانه مصرف کم شود که متأسفانه این مهم اتفاق نیفتاد.

شرکت ملی گاز ایران، مبنای توسعه گازرسانی به بیان معاون وزیر نفت در امور گاز

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، حسن منتظرتربتی، معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با بیان این مطلب، گفت: فصل زمستان همیشه با افزایش مصرف گاز همراه است که تنها یکی از دلایل افزایش مصرف، آن است که ما همچنان در حال توسعه شبکه گاز هستیم.

وی با بیان این که رفاه جامعه برای ما در اولویت قرار گرفته است و بر همین اساس، توسعه های بسیار خوبی هم در بحث گازرسانی شهری و روستایی اجرا شده، گفت: درست است که ما در حال توسعه هستیم و هر سال روستاهای بسیاری گازدار می شوند، ولی سهم این توسعه از تولید، تنها 15 تا 20 میلیون مترمکعب و مابقی آن، یعنی 35 میلیون مترمکعب دیگر، ناشی از مصارف خانگی و بیشتر، مصرف آب گرمی است که بواسطه ویروس کرونا در منازل استفاده می گردد.

معاون وزیر نفت در امور گاز ادامه داد: متأسفانه مصرف انرژی در بخش های مختلف در کشور ما بالاست و همین می تواند سبب افزایش بیشتر گاز و دیگر انرژی های کشور باشد، تا جایی که در تابستان شاهد افزایش 7 تا 10 درصدی مصرف بودیم، اما این مسئله در تابستان کمتر خود را نشان می داد و اکنون در زمستان بیشتر قابل توجه است.

تربتی اضافه نمود: هرچند به موازات افزایش مصرف به ویژه در بخش خانگی، افزایش تولید هم اتفاق افتاده و تولید گاز از ابتدای امسال تا به امروز 10 میلیارد مترمکعب افزایش یافته که عمده آن در بخش خانگی مصرف شده که اگر بتوانیم در این بخش صرفه جویی کنیم، بسیار خوب است.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با اشاره به این نکته که توسعه، وظیفه ماست، چون به رفاه عمومی برمی گردد، اظهار کرد: با این حال، امیدواریم سال های آینده روی بحث بهینه مصرف کردن بهتر و بیشتر تمرکز کنیم تا این رفاه ماندگار گردد.

تربتی با اشاره با این که ما تنها یک پارس جنوبی داریم، گفت: از ابتدای آذر تا هفته قبل، 28 درصد یعنی حدود 100 میلیون متر مکعب و به اندازه 4 فاز پارس جنوبی افزایش مصرف در بخش خانگی داشته ایم، ما آنقدر تولید نداریم که میزان مصرف را تا این حد افزایش دهیم، بنابراین برای بالانس شبکه، مجبور می شویم از گاز صنایع و نیروگاه ها کم کنیم.

وی ادامه داد: می دانیم که گاز سوخت پاکی است و طبیعتا آلایندگی کمتری نسبت به مازوت و فرآورده های نفتی دارد. هدف ما این است که در صنایع و نیروگاه ها قطعی گاز نداشته باشیم تا مجبور شوند به سوخت دوم مراجعه کنند، ولی اگر مصارف خانگی و تجاری، کنترل نشده بالا برود، چاره ای جز این نداریم، زیرا تولید محدود است و اکنون نیز در حداکثر تولید هستیم.

تربتی در پایان، بار دیگر با تأکید بر این که اولویت شرکت ملی گاز ایران، تأمین گاز خانگی است، شرح داد: با این حال، این نکته را نباید فراموش کرد که با افزایش مصرف، میزان گازرسانی به صنایع محدود و استفاده از سوخت دوم، زیاد می گردد که این امر خود در آلودگی هوا مؤثر است؛ پس تلاش کنیم تا با مصرف بهینه، هم این سوخت پاک را برای نسل های آینده حفظ کرده و هم، هوای بهتری را تنفس کنیم.

منبع: شفقنا اقتصادی
انتشار: 23 بهمن 1399 بروزرسانی: 23 بهمن 1399 گردآورنده: manotosport.ir شناسه مطلب: 1379

به "شرکت ملی گاز ایران، مبنای توسعه گازرسانی به بیان معاون وزیر نفت در امور گاز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرکت ملی گاز ایران، مبنای توسعه گازرسانی به بیان معاون وزیر نفت در امور گاز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید