دیلی میل: بشار اسد برنده نهایی تصمیم ترامپ است

به گزارش ورزش من و تو، تا همین اواخر کنترل نواحی شمالی سوریه در اختیار کردها قرار داشت و بشار اسد کنترلی روی آن ها نداشت اما دیگر اینگونه نیست و اسد، بار دیگر حاکم بلامنازغ سوریه شده است.

دیلی میل: بشار اسد برنده نهایی تصمیم ترامپ است

به گزارش ایسنا، مایکل بورلی، نویسنده، روزنامه نگار و تاریخ نگار اهل انگلیس که برای مجله استند پوینت و روزنامه های تایمز، دیلی میل و دیلی تلگراف مطلب می نویسد، در مطلبی برای دیلی میل نوشته است: برنده اصلی تصمیم دونالد ترامپ برای خارج کردن نیروهای آمریکایی از سوریه بشار اسد است.

بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه بزرگترین ذی نفع است، تردیدی نیست که او برنده این جنگ داخلی است. با این حال، تا همین اواخر مساله ای در کنترل کامل او قرار نگرفته بود؛ اراضی شمالی سوریه در دست کردها قرار داشت اما دیگر اینگونه نیست.

خروج غیر قابل توصیف نیروهای آمریکایی از سوریه به دستور دونالد ترامپ اوضاع را کاملا تغییر داد. این اقدام گرچه بزرگترین اشتباه استراتژیک بود که به اعتبار آمریکا لطمه می زند، دستاوردها علیه داعش را از بین می برد، ائتلاف سازی در خاورمیانه را سخت تر می کند و موجب تقویت ایران و روسیه می شود، اما اسد را به پیروزی بزرگتر نزدیک می کند.

پس از حمله ترکیه، کردهای شمال سوریه برای کمک دریافت به سمت اسد رفتند. این توافق با میانجیگری روسیه بود و آن ها توافق کردند تا نیروهای سوریه وارد مناطق تحت کنترل کردها شوند تا با تهاجم وحشیانه ترکیه که نامش را عملیات چشمه صلح گذاشته است، مقابله کنند. این برای کردها به معنای خاتمه رویای یک سرزمین سوری است و ارتش سوریه اکنون کنترل شهرها و روستاهای کلیدی کردنشین را در دست دارد.

برای اسد، برافراشته شدن پرچم کشورش در مناطقی که سال ها در آنجا حضوری نداشت، بیانگر پیروزی نهایی است. اسد بزرگترین بازمانده است. او از هر نظر از ایالات متحده پیشی گرفته است و سرزمین خود را ابتدا از دست شورشیان و اکنون از کردهایی که در نابودی داعش به او و غرب کمک کرده اند، پس گرفته است.

اسد اکنون می تواند بر یکی از بخش های مهم سوریه که مدت ها نمی توانست آن را در اختیار داشته باشد، کنترل کند. اینطور بهتر است؛ بنابراین تفکرات کردها از بین می رود و خطر پاکسازی قومیتی به دست ترک ها هم وجود ندارد. بنابراین اسد، بار دیگر حاکم بلامنازغ سوریه شد.

منبع: عصر ایران
انتشار: 6 آذر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: manotosport.ir شناسه مطلب: 481

به "دیلی میل: بشار اسد برنده نهایی تصمیم ترامپ است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیلی میل: بشار اسد برنده نهایی تصمیم ترامپ است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید