دیدار ظریف و همتای فنلاندی در نیویورک

به گزارش ورزش من و تو، وزیر امور خارجه ایران با همتای فنلاندی در نیویورک دیدار و گفتگو کرد.

دیدار ظریف و همتای فنلاندی در نیویورک

به گزارش گروه سیاست خارجی ورزش من و تو، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که برای شرکت در نشست روز بین المللی چندجانبه گرایی و دیپلماسی برای صلح در نیویورک به سر می برد، امروز (پنجشنبه) در حاشیه آن با تیمو سویینی همتای فنلاندی دیدار و مصاحبه کرد.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که سه شنبه سوم اردیبهشت ماه به منظور شرکت در نشست روز بین المللی چندجانبه گرایی و دیپلماسی برای صلح در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نیویورک سفر کرد، دیروز (چهارشنبه) در حاشیه این نشست با آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل و همچنین ماریا فرناندا اسپینوزا رئیس مجمع عمومی دیدار و گفت وگو کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران همچنین ضمن شرکت در نشست عالی رتبه مجمع عمومی ملل متحد برای بزرگداشت و ارتقاء روز بین المللی چندجانبه گرایی و دیپلماسی برای صلح در نیویورک در این نشست به ایراد سخنرانی پرداخت و گفت: ایران همیشه از چندجانبه گرایی و دیپلماسی برای صلح حمایت کرده است. من امروز به اینجا آمده ام تا اعلام کنم تلاش های دیپلماتیک جمعی دیگر فقط یک گزینه خردمندانه نیست، بلکه تنها راهکار است؛ حتی اگر زمانی در سیاست بین الملل نظام تک قطبی وجود داشت، دیگر قطعا از بین رفته است.

وی افزود: برای دفاع از چندجانبه گرایی، لازم است مانع دستیابی آمریکا به منافع مورد تصورش از اقدامات غیرقانونی آن کشور شد و با قوت تمام هرگونه فشاری را که به دیگران وارد می آورد تا حقوق بین الملل و قطعنامه های شورای امنیت را نقض کنند، رد کرد.

به گزارش فارس، وزیر خارجه ایران همچنین دیروز (چهارشنبه) در نشست انجمن آسیایی در نیویورک شرکت و به سؤالات مطرح شده پاسخ داد. وی در این نشست با تشریح اقدامات غیرقانونی آمریکا در قبال ایران، پیشنهاد تبادل زندانیان ایران و آمریکا را مطرح کرد و گفت: بیایید آنها را تبادل کنیم. تمام افرادی که در زندان ها هستند، چه در آمریکا، چه در کشورهای دیگر و منتظر استرداد به آمریکا هستند، ما معتقدیم که اتهامات علیه آنها ساختگی است و در مقابل آمریکا نیز معتقد است که اتهامات علیه زندانیان در ایران ساختگی است، بسیار خب، بیایید هیچ بحثی در این باره نداشته باشیم و به تبادل زندانیان اقدام کنیم. من آمادگی دارم تا این کار را انجام دهم و اختیار انجام این کار را نیز دارم. ما شش ماه پیش به دولت آمریکا اطلاع دادیم که آمادگی این کار را داریم و هنوز هیچ پاسخی دریافت نکرده ایم. اگر آنها هر چیزی به جز این به شما بگویند، دروغ گفته اند.

وزیر خارجه ایران همچنین با خورخه آرئاسا همتای ونزوئلایی در نیویورک دیدار و بار دیگر بر تداوم حمایت جمهوری اسلامی ایران از ونزوئلا تأکید کرد و وزیرخارجه ونزوئلا نیز از پشتیبانی های ایران از این کشور قدردانی کرد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 21 تیر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: manotosport.ir شناسه مطلب: 189

به "دیدار ظریف و همتای فنلاندی در نیویورک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیدار ظریف و همتای فنلاندی در نیویورک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید