جای خالی پلازا در برنامه سوم توسعه شهرداری تهران

به گزارش ورزش من و تو، رییس کمیته معماری شورای شهر تهران گفت: جای خالی پلازاهای شهری در لایحه برنامه پنج ساله سوم شهرداری تهران مشاهده می گردد.

جای خالی پلازا در برنامه سوم توسعه شهرداری تهران

علی اعطا در گفت وگو با ورزش من و تو، با بیان اینکه موضوع توسعه پلازاهای شهر تهران چندان در لایحه برنامه پنج ساله سوم شهرداری تهران مورد توجه قرار نگرفته است، گفت: در سال 96 کمیته معماری و طرح های شهری مطالعه و آنالیز توسعه میدان های پیاده و پلازاهای شهری در دستور کار قرار داشت.

وی با بیان اینکه با توجه به آنالیز هایی که صورت گرفته است توسعه پلازاهای شهری و میدان های عمومی پیاده، وارد برنامه پنج ساله سوم شهرداری می گردد. گفت: در بازبینی فصول فضایی-کالبدی لایحه برنامه پنج ساله سوم که به مسایل حوزه معماری و شهرسازی می پردازد، توسعه پلازاها در قالب احکام، راهبردها و اقدامات مشخصی در برنامه قرار می گیرد.

اعطا با بیان اینکه پلازاهای شهری و میدان های پیاده، کیفیت فضاهای عمومی شهر را ارتقاء می دهند، اضافه کرد: در ماه های اخیر جلسات مفصلی در رابطه با توسعه فضاهای همگانی و پلازاهای شهری در کمیته معماری شورای شهر تهران با حضور مسئولین شهرداری برگزار گردید و قرار بود اقداماتی توسط برخی واحدها در شهرداری شروع گردد؛ اما علیرغم برگزاری جلسات و اتخاذ تصمیماتی در این رابطه برخی واحدهای شهرداری موفق نشدند اقدامات قابل قبولی انجام دهند.

وی اضافه کرد: شهر تهران نیازمند عرصه های پیاده وسیعی است که محل حضور مردم و شرکت در رویدادهای شهری باشد، به گونه ای که این عرصه ها در مناسبت های خاص فرهنگی، هنری، مذهبی و ... و همچنین در جریان زندگی روزمره فعال باشد و شهر را به فضایی سرزنده تبدیل نمایند.

اعطا با بیان اینکه آنچه در دستور کار قرار خواهد گرفت، شناسایی عرصه های عمومی دارای پتانسیل به منظور تبدیل به پلازای شهری است، ادامه داد: این پلازاها با توجه به جذابیت ها و کیفیت بافت و بناهای مجاور، می توانند به لحاظ کارکردی متفاوت باشند و همچنین متناسب با مناسبت های مختلف فرهنگی، هنری، مذهبی و آیینی، کارکرد متفاوتی به خود بگیرند.

بنابراین گزارش، پلازا که در زبان اسپانیایی به معنی میدان است، به آن دسته از فضاهای عمومی اطلاق می گردد که در دل شهرها قرار دارند و در واقع، فارغ از ابعاد تجاری، صرفا کارکردی پاتوق گونه برای شهروندان دارند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 اسفند 1397 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: manotosport.ir شناسه مطلب: 80

به "جای خالی پلازا در برنامه سوم توسعه شهرداری تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جای خالی پلازا در برنامه سوم توسعه شهرداری تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید