بهبودیافتگان کرونا چه چیزهایی بخورند؟

به گزارش ورزش من و تو، ایسنا/ رئیس انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور بیان نمود: با توجه به نقش واسطه های اسیدهای چرب امگا3 در تضعیف ویروس آنفلوانزا، هپاتیت و کاهش التهاب در بیماران مبتلا به کرونا، مصرف امگا3 در بین بیماران پس از بهبود، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

بهبودیافتگان کرونا چه چیزهایی بخورند؟

جلال الدین میرزای رزاز با بیان این مطلب گفت: به بیماران بهبود یافته از کرونا توصیه می شود دو بار در هفته ماهی چرب(قزل آلا) و روزانه دو عدد گردو در صبحانه مصرف کنند و افراد از روغن های حاوی اسید امگا 3 همچون زیتون و کانولا استفاده کنند.

وی اضافه کرد: با توجه به مسائل عصبی و روانی، سن بیماران مبتلا به کرونا و اثرات امگا 3، افراد باید روزانه 500-250 میلی گرم امگا3 از طریق رژیم غذایی و یا در صورت عدم دسترسی از طریق غذا، مکمل دریافت کنند.

رئیس انجمن تغذیه ایران شرح داد: با توجه به اینکه تا مدتی پس از بهبود از بیماری کروناویروس، نقص در عملکرد کبد گزارش شده است، بنابراین باید توصیه به مکمل یاری امگا3 با احتیاط صورت پذیرد و در صورت مکمل یاری آنزیم های کبدی چک شود. البته در صورت مصرف مکمل به تداخل امگا3 با ویتامین E، زنجبیل، جینسینگ و داروها دقت شود.

میرزای رزاز در ادامه به مصرف زینک(روی) برای کروناویروس اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه روی می تواند مانع از تکثیر کروناویروس و کاهش عفونت دستگاه تنفسی تحتانی و عوارض ناشی از اسهال(در 30 درصد افراد) شود، توصیه به مصرف روی، از منابع غذایی و در حد 8 تا 11 mg به طور روزانه مصرف کنند.

وی بیان نمود: کودک مبتلا به کرونا با علایم اسهال پس از بهبود، باید به مدت 14-10 روز، مکمل روی در حد 20 میلی گرم در روز دریافت کنند.

این استاد دانشگاه اظهار کرد: سطوح روی در بیماران مبتلا به کرونا با هیپوآلبونیمی کاهش یافته نشان داده می شود و ممکن است کاذب باشد. در سالمندان که اشتهای کافی ندارند می توان مکمل یاری کوتاه مدتی را در حد DRI و یا دوز 25-20 میلی گرم انجام داد.

میرزای رزاز در خصوص توصیه های بهداشت موادغذایی گفت: برای داشتن تغذیه صحیح و متعادل باید به بهداشت موادغذایی توجه کرد. رعایت بهداشت موادغذایی بخصوص در زمان شیوع بیماری و بحران ها حائز اهمیت است. موادغذایی در هر مرحله از تولید تا مصرف در منزل ممکن است آلوده به مواد شیمیایی و یا میکروارگانیسم ها شوند.

وی اضافه کرد: در شرایط شیوع بیماری ها باید راه های انتقال عوامل بیماری زا شناسایی و با رعایت بهداشت در همه مراحل خرید، آوردن در منزل، جاسازی در یخچال، کمد یا انبار موادغذایی(مواد خشک)، و مصرف آن، به جلوگیری از انتقال ویروس توجه داشته باشیم. در شرایط فعلی و با توجه به مدت زمان زنده ماندن ویروس کووید 19 در سطوح مختلف، پارچه، اجسام فلزی و… و از آنجایی که موادغذایی را از فروشگاه های مختلف تهیه می کنیم، باید نکات لازم را رعایت کنیم.

میرزای رزاز در سرانجام بیان نمود: پیشگیری از ابتلا به بیماری های منتقله از طریق غذا(کرونا ویروس) شامل نحوه خرید موادغذایی، آماده سازی و نگهداری موادغذایی در منزل و مصرف آن است.

منبع: همگردی
انتشار: 12 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: manotosport.ir شناسه مطلب: 994

به "بهبودیافتگان کرونا چه چیزهایی بخورند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهبودیافتگان کرونا چه چیزهایی بخورند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید