ابراز نگرانی آلیس ولز از تغییرات در وزارت دارایی افغانستان

به گزارش ورزش من و تو، معاون وزیر خارجه آمریکا از اقدام اشرف غنی برای جداسازی بخش های مرکزی وزارت دارایی افغانستان و دادن کنترل آن به ارگ ریاست جمهوری ابراز نگرانی کرد.

ابراز نگرانی آلیس ولز از تغییرات در وزارت دارایی افغانستان

به گزارش دفتر منطقه ای ورزش من و تو ، انیستیتو صلح آمریکا در مطلبی نوشت که دولت افغانستان در نظر دارد تا بخش های اصلی وزارت دارایی این کشور را بطور مستقیم تحت نظر کاخ ریاست جمهوری قرار دهد.

بر اساس این نوشته، چنین اقدامی یکی از نهادهای موثر افغانستان را بشدت تضعیف خواهد نمود.

گزارش می افزاید که این حرکت به توسعه افغانستان آسیب می زند و اگر صلح در این کشور حاصل گردد پایدار بودن آن را نیز به خطر می اندازد.

در ادامه این نوشتار آمده که براساس حکم اشرف غنی سه بخش مهم وزارت دارایی افغانستان یعنی بخش گمرک، خزانه داری و بودجه بطور مستقیم به دفتر رئیس جمهور گزارش داده و وزیر دارایی و معاونش را دور می زنند که احتمالاً به عدم نظارت و پاسخگویی در این زمینه ها منجر خواهد شد.

آلیس ولز معاون وزیر خارجه آمریکا در امور آسیای مرکزی و جنوبی ضمن نگران کننده خواندن این گزارش و سپردن صلاحیت های وزارت دارایی به ارگ توضیح داد که مردم افغانستان نیازمند یک دولت پاسخگو هستند.

از سوی دیگر نیز بعضی از اعضای مجلس افغانستان جداسازی بخش های وزارت دارایی را بهانه ای برای فرار از پاسخگویی درباره درآمدها به مجلس دانسته و می گویند که با این اقدام اداره های گمرک ها، عواید و بودجه در ارگ ریاست جمهوری و اداره امور فعالیت خواهند کرد و به هیچ کس پاسخگو نخواهند شد.

زلمی نوری عضو کمیسیون اقتصادی و بودجه مجلس در این باره گفت: این اقدام خلاف قانون است، یک نوع فرار از عدم پاسخگویی به مجلس بوده و یک نوع انحصار دولت را نشان می دهد که دولت می خواهد مجلس را سلب صلاحیت کند .

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 4 خرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: manotosport.ir شناسه مطلب: 885

به "ابراز نگرانی آلیس ولز از تغییرات در وزارت دارایی افغانستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابراز نگرانی آلیس ولز از تغییرات در وزارت دارایی افغانستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید