آخرین خبرها از تولید داخلی واکسن یک سرطان زنانه

به گزارش ورزش من و تو، رئیس اداره کنترل سرطان وزارت بهداشت ضمن تاکید بر لزوم پیشگیری و تشخیص زودهنگام سرطان ها در جهت درمان موثر و همچنین اقدامات اجرا شده در این زمینه، در عین حال درباره واکسن HPV، تولید داخلی آن و امکان اضافه شدن آن به شبکه واکسیناسیون کشوری توضیح داد.

آخرین خبرها از تولید داخلی واکسن یک سرطان زنانه

دکتر علی قنبری مطلق در گفت وگو با ورزش من و تو ضمن اشاره به آمار بروز سرطان ها در کشور و اقدامات اجرا شده در جهت تشخیص به موقع و همچنین درمان موثر این بیماری، گفت: سال گذشته از مجموع 137 مرکز تشخیص زودرس سرطان در کشور، 75 مرکز افتتاح شد و در حال تکمیل سایر مراکز هستیم. هرچند در این زمینه با محدودیت های کمبود بودجه روبه رو بودیم، اما امیدواریم مراکز باقی مانده نیز سریع تر به چرخه ارائه خدمات اضافه شوند.

وی در ادامه به اقدامات مثبتی که در حوزه شناسایی سرطان دهانه رحم اجرا شده اشاره کرد و گفت: راهبردهای مختلفی برای شناسایی زودهنگام سرطان دهانه رحم داشتیم؛ یکی از آنها افزایش آگاهی عمومی بود. این بدان معناست که عوامل خطر سرطان دهانه رحم که مهم ترین آن ویروس HPV (پاپیلومای انسانی) است در افراد شناسایی شود که این موضوع در قالب برگزاری پویش های فصلی در حال انجام است.

وی ادامه داد: تشخیص زودهنگام سرطان دهانه رحم با تست دقیق تر HPV به صورت پایلوت در توسعه برنامه کشوری در دست اقدام است و در نظر داریم در 50هزار نفر از افراد تحت پوشش هر دانشگاه علوم پزشکی از روش تشخیص زودهنگام تست HPV استفاده کنیم.

رئیس اداره کنترل سرطان وزارت بهداشت، موضوع مهم بعدی در زمینه پیشگیری از این بیماری را تولید واکسن معرفی کرد و اضافه کرد: در حال حاضر مراحل تولید واکسن HPV و کارآزمایی بالینی آن برای اثربخشی نمونه داخلی در حال انجام است و در صورت موافقت کمیته واکسیناسیون و بهبود شرایط برای تشخیص زود هنگام سرطان دهانه رحم ظرف یک تا دو سال آینده، نمونه ایرانی این واکسن به شبکه واکسیناسیون کشوری با قیمت مناسب تر اضافه خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 7 مهر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: manotosport.ir شناسه مطلب: 306

به "آخرین خبرها از تولید داخلی واکسن یک سرطان زنانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین خبرها از تولید داخلی واکسن یک سرطان زنانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید